Stavanger

Brukte bomberom som bank

David Toska brukte et armert bomberom i lokalene til platestudioet Pass It­Records som sin private bank.

Publisert Sist oppdatert

I retten forrige uke fortalte Toskas forretningspartner og narkodømte venn, Bård Kaste (34), at han i flere år oppbevarte store pengesummer for Toska i kontorfellesskapet til hiphop-magasinet Kingsize, promofirmaet Strike Marketing, butikken Blackout og platestudioet Pass-It.

- Hit kom Toska flere ganger og hentet pengene, senest 250.000 kroner i mars 2004, fortalte Kaste. Pengene ble etter alt å dømme brukt til å delfinansiere Nokas-ranet 5. april. Toska bodde på den tiden i Stavanger, men hentet selv pengene på «kontoret» i Oslo.

- Var det ikke utrygt å oppbevare så store pengesummer på et kontor, spurte politiadvokat Marit Formo.

- Nei, det var et bomberom med armerte dører, svarte Kaste.

Equicez hyller Toska

Det sjokkerte hele Norge da rapperen Cast i Equicez hyllet David Toska og «han som poppa snuten» under Bylarm i Stavanger. Under årets Øya-festival gjentok Cast og F'EMOne sin støtte, de ropte «Fri David Toska!» og utropte seg selv til «David Toska All Stars». Også på Casts nye soloplate «Problembarn» takkes Toska og hans bestevenn, avdøde William Ellingsen, som ble skutt på en torpedofest i fjor vinter.

Etter at Bård Kaste, David Toskas partner i firmaet D&B Holding, vitnet i Øye-saken, virker de unge hiphop-artistenes takknemlighet til Toska ikke lenger så uforståelig. For ikke bare ga Toska og Kaste ut Equicez' debutplate, «State of Emergency», de finansierte også ombygging av lokalene og hiphop-kollektivet Pass-Its platestudio.

D&B Holding startet Kingsize - Skandinavias største hiphop-magasin - som hele tiden har promotert Equicez.

Raidet to ganger

Toskas forretningsinteresser i de tilfluktsrom-lignende lokalene midt i Ibsen-tunnelen, var årsaken til beredskapstroppen to ganger raidet Pass-It etter Nokas-ranet 5. april i fjor. I politiets beslag er det kvitteringer til utstyr som kan knyttes til Nokas-ranet.

Rett før Pass-It-lokalene ble pusset opp og platestudioet bygd i 2002, oppbevarte Kaste 800.000 kroner for David Toska på «kontoret». Pengene var tilbakebetaling på et lån bedrageridømte Thomas Øye hadde tatt opp fra David Toska.

- Der ble de liggende lenge, fordi David satt ett år i varetekt, siktet for bankboks-brekket på Bryn, fortalte Bård Kaste - med sin bestevenn Toska på tiltalebenken.

Toska er tiltalt for å ha stjålet 20 millioner kroner fra bankbokshvelvet høsten 2001, og har erkjent innbruddet. Rettssaken er forsinket fordi Toska har vært på rømmen, og starter opp etter Nokas-saken er ferdig.

Powered by Labrador CMS