Nyheter
Frykter for folkehelsa med fortsatt stengte treningssentre
I mars gikk flere lange turer og brukte nedstengingen til fysisk aktivitet. Men om motivasjonen er like sterk nå i vintermørket, er eksperter Dagsavisen har snakket med i tvil om. Nå advarer de om konsekvensene av at vi er mindre aktive.
Koronastengte treningssentre har preget 2020 for treningsglade folk.
Kyrre Lien
– Det er mange av de som trener på treningsenter som finner all motivasjon knyttet ti det å trene akkurat på «sitt» senter og med «sine instruktører/PT'er». Dersom disse ikke får hjelp til å finne alternativer vil det resultere i inaktivitet for veldig mange, noe som selvfølgelig er vil gi konsekvenser både for den enkeltes mentale, sosiale og fysiske helse, men også i et folkehelseperspektiv, sier Jorunn Sundgot Borgen, professor ved seksjon for idrettsmedisinske fag, ved Norges idrettshøgskole.
Hun mener at folk som har ekstra utfordringer knyttet til folkesykdommer som hjerte-kar, diabetes, overvekt og mentale utfordringer er de som nå taper stort på stengte treningssentre.
–Det at ikke disse får sine regelmessige treningsøkter vil forverre deres helseutfordringer og dermed også folkehelsa. Vi vet jo tross alt at trening er medisin for flere av disse gruppene, og mister de tilgang på regelmessig trening mister de en essensiell del av behandlingen sin, sier hun.