Både mennesker og husdyr ble gravlagt i fjell av søppel da kraftig regn førte til at en nærliggende søppelfylling kollapset i Kampala-distriktet Kiteezi i helgen.
– Det siste vi har hørt er av 23 mennesker er døde, sier talsperson Daniel Nuweabine i bymyndigheten.
Letearbeidet etter overlevende etter raset pågår ennå. Ifølge myndighetene er det minst fem barn blant de omkomne.
Gjennom helgen har gravemaskiner rotet seg gjennom søppelet på jakt etter overlevende mens jamrende og gråtende beboere har sett på.
Kampalas ordfører Erias Lukwago har beskrevet hendelsen som en nasjonal katastrofe, og advarte i helgen om at «mange, mange flere fortsatt kunne være begravet i søppelhaugen».
Han har tidligere reist bekymring over risikoen med at søppelfyllingen var så overfylt. Fyllingen, som ble opprettet i 1996, tar imot nesten alt avfall fra Ugandas hovedstad.
Landets president Yoweri Museveni har satt inn hærens spesialstyrker til å bisto i leteaksjonen og har krevd svar på hvem som har tillat folk å bo i nærheten av søppelfyllingen.
Les også: Mange nordmenn frykter en tredje verdenskrig
Kommentar: Fagforeningsfolk kaller det «the Minnesota Miracle» (+)
Les også: Mistet begge døtrene til overdose: Kunne jeg ha gjort noe mer? (+)