Verden

Færre migranter tar sjansen fra Libya

Libya er ikke lenger det mest brukte avreisepunktet for flyktninger og migranter som vil nå Europa. Hellas er tilbake som en viktig rute.

Det norskeide skipet Ocean Viking, som driftes av SOS Méditerranée og Leger Uten Grenser, har drevet redningsarbeid i Middelhavet, som her i august da 81 migranter ble reddet. FOTO: ANNE CHAON/NTB SCANPIX
Publisert Sist oppdatert

– Libya er det desidert mest populære utgangspunktet for flyktninger og migranter fra Afrika som håper å ta seg til Europa, skrev FNs høykommissær for flyktninger (UNHCR) i en rapport fra februar 2017.

– De seinere årene har bevegelser via sjøveien fra Libya til Europa økt, og indikasjonene tyder på at det trolig vil fortsette slik, het det videre i rapporten «Mixed Migration Trends in Libya: Changing Dynamics and Protection Challenges».

Italia var ofte ankomstlandet i Europa for dem som dro fra Libya. Nå har situasjonen endret seg betraktelig, viser tall fra FN.

Hei
Du må ha et aktivt abonnement for å lese videre

5 uker - 5 kroner

KJØP

Powered by Labrador CMS