Nyheter
Oljeaksjonist utløste brannalarm på ONS-konferansen
Oljemessa ONS 2022 ble mandag avbrutt da brannalarmen gikk i Clarion Hotel Energy i Stavanger, melder Dagbladet.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Det var på forhånd varslet at en aksjonist av Stopp Oljeletinga-kampanjen ville utløse brannalarmen under åpningen av oljefestivalen ONS 2022. Deretter skulle andre deltakere tagge «Stopp Oljeletinga» på inngangen.
Ifølge RAs reportere på stedet kunne man høre brannalarmen i pressesenteret da den gikk klokken 12, men den var ikke hørbar i konferansesalen hvor Tesla-sjef Elon Musk talte.
Deler av bygget ble evakuert, men alarmen har foreløpig ikke hatt konsekvenser for det offisielle programmet på konferansen.
Oljeaktivistene krever at regjeringen erklærer umiddelbar stans i all videre oljeleting og legger fram en plan for rettferdig omstilling for dagens oljearbeidere.
- Dette skjer som et uttrykk og benyttelse av ytringsfriheten for å øke bevisstheten i samfunnet om de forferdelige økonomiske- og sikkerhetsmessige konsekvensene av videre satsning på olje- og gass, ifølge aktivistene.



(Bjørn G. Sæbø)
(©NTB)