Innenriks
Ny studie: Demente hadde 10 ganger så mye plast i hjernen
MDG ønsker et forbud mot unødig bruk av plast i syke- og eldrehjem, etter at en ny studie viser at eldre med demens har mer plast i hjernen enn andre.
Fylkesleder i Oslo MDG Sigrid Heiberg er bekymret for mengden plast de finner i hjernen til personer med demens, og ønsker tiltak rettet mot plastbruk i eldrehjem.
MDG
Ifølge en ny studie fra University of New Mexico kan det være en kobling mellom mikroplast og demens hos eldre, etter at forskere fant opptil ti ganger så mye plast i vevet fra deres hjerner, som i vev fra hjerner der personene ikke hadde demens.
Studien tar selv forbehold om at forskerne ikke har svar på om plastnivåene har forårsaket demensen, eller om demens gjør hjernen dårligere rustet til å avverge en slik opphopning av forurensing.
Uansett er det oppsiktsvekkende og bekymringsfulle funn, mener fylkesleder i Oslo MDG, Sigrid Heiberg.