– Klimaendringer er den største sikkerhetstrusselen på sikt
Klima og miljø dominerer foreløpig ikke nyhetsbildet i årets valgkamp. De grønne partiene nekter å slippe taket.
Bildet er tatt en dag etter den massive kollapsen av Birch-isbreen, som raste ned til dalbunnen og ødela store deler av landsbyen Blatten i Sveits.
JEAN-CHRISTOPHE BOTT
Innenriks
Onsdag kollapset en massiv isbre i Wallis-regionen i Sveits. Spanias meteorologiske institutt varslet samme dag at landet kan få sin kraftigste hetebølge på 70 år. Avskogingen i Amazonas har ikke vært større på over 20 år.
Mens ekstremvær blir stadig mer synlig globalt, er foreløpig ikke klima og miljø blant hovedsakene i den politiske debatten foran stortingsvalget i Norge 2025.
– Det som har vært veldig typisk for klimaspørsmål er at det har gått veldig opp og ned, sier valgforsker Bernt Aardal til Dagsavisen.