Verden
Kina forbyr eksport til amerikanske våpenprodusenter
Kina har innført eksportkontroll og forbyr salg til 28 amerikanske våpenprodusenter, opplyser handelsdepartementet i Beijing.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Sanksjonene innebærer også forbud mot eksport av produkter og teknologi som kan ha både sivil og militær benyttelse, heter det.
Ifølge kinesiske myndigheter er eksportkontrollen innført for å beskytte Kinas nasjonale interesser og sikkerhet, samt internasjonale forpliktelser.
Blant selskapene kinesiske leverandører ikke lenger kan selge til er de tre store våpenprodusentene Lockheed Martin, Raytheon og General Dynamics.
En rekke andre amerikanske selskap er plassert på Kinas liste over «upålitelige selskap» og vil heller ikke få nyte godt av kinesiske produkter eller teknologi, heter det.
De 28 selskapene får heller ikke lenger investere i Kina, og ledere i disse selskapene vil bli nektet innreise, opplyser det kinesiske handelsdepartementet.
Kina har gjentatte ganger tidligere innført tiltak mot amerikanske våpenprodusenter som svar på USAs salg av våpen og militært utstyr til Taiwan.
Les også:Den ukjente faren med gassflasker
Les også:Årets gastronomiske høydepunkter (+)
Les også:Togkaos nok en gang