Stavanger

Josephines kafé kan bli nedlagt

Kirkens Bymisjon jobber iherdig for å redde Josephines kafé, men nekter å be om hjelp fra barmhjertige samaritaner.

Bymisjonssenterets leder, Maggi Hatløy, jobber intenst med å finne en ny samarbeidspartner for å sikre videre drift av Josephines kafé i Kongsgata 48. Slik det ser ut i dag legges kafeen ned når avtalen med attføringsbedriften Allservice går ut ved utgangen av mai.
Bymisjonssenterets leder, Maggi Hatløy, jobber intenst med å finne en ny samarbeidspartner for å sikre videre drift av Josephines kafé i Kongsgata 48. Slik det ser ut i dag legges kafeen ned når avtalen med attføringsbedriften Allservice går ut ved utgangen av mai.
Publisert Sist oppdatert

Josephines Kafé i underetasjen på bymisjonssenteret går dårlig. Nå trekker samarbeidspartneren Allservice seg ut, og dermed står kafédriften i fare fra 1. juni.

- Det haster veldig, men vi har jobbet intenst siden før jul med å finne nye samarbeidspartnere. Vi er åpne for flere ulike driftsmodeller, og skal få til noe, men vi kan ikke sikre at det blir kontinuerlig drift, sier bymisjonssenterets leder, Maggi Hatløy, til RA.

Kirkens Bymisjon har en kafévert ansatt i 50 prosent stilling ved Josephines, men attføringsbedriften Allservice har ansvar for selve kafédriften. Samarbeidsavtalen går ut ved utgangen av mai, og Allservice ønsker ikke å forlenge. Kafeen har eksistert siden 1991, men står nå i fare for å bli nedlagt.

- Dette er ikke noen ruskafé, men et lavterskeltilbud for folk som har ekstra god tid, og ønsker mat eller kaffe til en billig penge, samt et sted der de kan sitte lenge og snakke sammen uten at det ligger et voldsomt kjøpepress på dem, sier daglig leder, Arnfinn Fiskå, i Kirkens Bymisjon Rogaland.

Ber ikke om nødhjelp

Likevel ønsker ikke bymisjonen å be om økonomisk hjelp fra verken Stavanger kommune eller næringslivet.

- Vi er på jakt etter et samarbeid som er nyttig for alle parter. Det må være et konsept som det går an å tjene penger på. De eneste kravene vi har er at kaffen skal være billig, og at gjestene skal kunne sitte her så lenge de ønsker uten å måtte kjøpe noe hele tiden. Vi er veldig nære med flere av gjestene våre, sier Hatløy.

Fiskå tror ikke det nytter å synes synd på seg selv.

- I utgangspunktet blir det kafédrift ut mai, og så legges det ned. Vi kan ikke sutre over det, og vi kan ikke forvente å få hjelp fra noen. Dette må vi få til selv, sier Fiskå.

- Dårlig butikk

Allservice hevder lave inntektsmuligheter er årsaken til at de ikke ønsker å forlenge samarbeidet med bymisjonen.

- Vi skal ikke drive med mat lenger, og årsaken til det er todelt. For det første ser vi at det ikke er inntjening på det, og i attføringsøyemed ser vi at det er mer gunstig å ha enkeltpersoner plassert rundt i ulike bedrifter, enn å ha flere samlet på samme sted, sier administrerende direktør Einar O. Iversen i Allservice.

Fiskå mener mulighetene for å drive butikk er dårlige.

- Vi driver en kafé uten alkoholservering, og med mat og kaffe til en billig penge. Da vet vi også fra andre byer at det er vanskelig å få det til å gå rundt. I tillegg holder vi til på feil side av Breiavatnet, sier Fiskå.

Powered by Labrador CMS