Nyheter

Japansk bil? Ja takk!

Publisert Sist oppdatert

Honda Jazz Lexus IS 200/300 og Mazda 323 scorer høyest på siste omfattendekundetilfredshetsundersøkelse i Storbritannia. På bunnen finner vi treFiat-modeller Alfa 147 og 156 Peugeot 307 Renault Laguna og RenaultEspace.

Rundt om i verden blir det jevnlig foretatt omfattende undersøkelser av hvortilfredse bileiere er med sine merker og modeller. I flere land blant anneti Storbritannia og USA er JD Power kjent for sine grundige undersøkelser.Norsk Kundebarometer og Norges Automobil-Forbund foretar lignendeundersøkelser i Norge.

Forventninger

Det interessante med JD Power at de speiler kundenes forventninger til sittmerke ikke nødvendigvis hva som teknisk er best eller dårligst. EnMercedes-kunde forventer naturlig nok mer enn eiere av billigbiler.

Nå har JD Power nok en gang på oppdrag fra What Car analysert bilmarkedet iStorbritannia. Selskapet har stilt 70 spørsmål om ulike sider ved bilenbilholdet og leverandøren til 23.641 eiere av to til tre år gamle biler.

Undersøkelsen var nok en bekreftelse på at de japanske produsentene levererden varen kundene forventer og at mange av de europeiske produsentene slettikke gjør det.

Japansk

Av de 20 beste modellene kom 14 fra produsenter med japansk opprinnelse. MenSkoda overrasket også i år ved å ha med to modeller blant de ti beste. Skodaslo ut luksusmerker som Mercedes Audi og BMW.

Tre av Toyotaene som selger best i Norge havnet blant de 12 beste iundersøkelsen hvor 120 modeller var sjekket. En populær bil som VW Golfhavnet helt nede på 56. plass og VW Passat kom på delt 86. plass med FordFiesta.

Toyotas bestselger i Norge Avensis svarer ikke helt til forventningene hosbritiske kunder. Bilen ble sendt den ned til 26. plass to plasser foranFord Focus.

Stakkars italienere

Britene er heller ikke begeistret for alle feilene den første utgavene avPeugeot 307 slet med. Resultatet var 118. plass som er ensbetydende medstryk.

På strykplass havnet også de fleste av modellene fra Alfa Romeo og Fiat.Stakkars italienere. JD Power dokumenterer at de virkelig lever opp til sitthistorisk dårlige rykte som bilprodusenter. (Se for øvrig: www.whatcar.com)

Best uansett klasse:

1. Honda Jazz

2. Lexus IS 200/300

3. Mazda 323

4. Skoda Octavia

4. Mazda Premacy

4. Toyota Yaris

7. Skoda Fabia

8. BMW 5-serie

9. Toyota Corolla

10. Mazda 626

Dårligst uansett klasse:

110. Alfa Romeo 147

110. Renault Laguna

112. Land Rover Freelander

113. Alfa Romeo 156

114. Kia Sedona

115. Fiat Stilo

116. Fiat Brava

117. MGF

118. Peugeot 307

119. Renault Espace

120. Fiat Bravo

Småbiler:

Best:

Honda Jazz

Toyota Yaris

Skoda Fabia

Dårligst:

Rover 25

Citroën Saxo

Peugeot 206

Små familiebiler:

Best:

Mazda 323

Toyota Corolla

Honda Civic

Ford Focus

Dårligst:

Fiat Brava/Brava

Peugeot 307

Fiat Stilo

Familiebiler:

Best:

Skoda Octavia

Mazda 626

Honda Accord

Toyota Avensis

Volvo 40-serie

Dårligst:

Renault Laguna

Citroën C5

Peugeot 406

Vauxhall Vectra

VW Passat

Luksusbiler:

Best:

Lexus IS 200/300

BMW 5-serie

Volvo S80

Dårligst:

Alfa Romeo 156

Flerbruksbiler:

Best:

Mazda Premacy

Audi A2

Nissan Tino

Dårligst:

Renault Espace

Ford Galaxy

4x4-biler:

Best:

Toyota RAV4

Honda HR-V

Honda CR-V

Dårligst:

Land Rover Freelander

Powered by Labrador CMS