Innenriks

Tidligere kommuneoverlege i Frosta tiltalt for voldtekt mot 88 kvinner

Den tidligere kommuneoverlegen i Frosta i Trøndelag er tiltalt for voldtekt av 88 kvinner. Det er til sammen 96 fornærmede i saken.

Den tidligere kommuneoverlegen Arne Bye (55) er tiltalt for å ha skaffet seg seksuell omgang ved misbruk av sin stilling som lege for samtlige av de fornærmede. For 88 av dem er han i tillegg tiltalt for voldtekt. Det opplyser aktor i saken, statsadvokat Eli Reberg Nessimo i Trøndelag statsadvokatembeter, i en pressemelding.

Politiet var ferdig med etterforskningen i juni og oversendte da saken til Trøndelag statsadvokatembeter.

Hendelsene han er tiltalt for, strekker seg fra 2004 til 2022, og alle handlingene er begått i forbindelse med medisinske undersøkelser, ifølge pressemeldingen.

Alvorlig og omfattende

– Vår klient er innforstått med at tiltalen er svært alvorlig og meget omfattende, sier mannens forsvarer, advokat Erlend Hjulstad Nilsen, i en uttalelse.

Han understreker at mannen skal anses som uskyldig fram til en eventuell dom.

– Saken har over tid vært en betydelig belastning for vår klient, de fornærmede og deres omgivelser. Vi finner grunn til å understreke at det ikke foreligger dom i saken, og at tiltalte skal anses som uskyldig inntil retten eventuelt finner det motsatte bevist, legger han til.

Når det gjelder spørsmålet om straffskyld, vil dette bli et tema i kommende politiavhør, opplyser forsvareren.

Han ber samtidig pressen om å ikke ta kontakt med den tiltalte kommuneoverlegen eller hans familie.

Skal ha filmet pasienter

Politiet startet etterforskning i august 2022 etter å ha blitt varslet av Statens helsetilsyn om mulige straffbare forhold.

Politiet beslagla over 6000 timer med videomateriale i saken. Kvinnelige pasienter skal ha blitt filmet mens de ble undersøkt på legekontoret.

Mannen har helt siden saken ble kjent i 2022, nektet straffskyld, og han har ikke ønsket å forklare seg for politiet. Han har hevdet at alt han har gjort, er medisinsk begrunnet.

Saken er forhåndsberammet i Trøndelag tingrett i Steinkjer, med oppstart 5. november. Det er satt av 16 uker til saken.

Frosta-ordføreren: – Jeg tenker mye på ofrene

Ordføreren i Frosta kommune erkjenner at han er preget over siktelsen mot den tidligere kommuneoverlegen.

Nesten hundre kvinner har status som fornærmet i saken mot den tidligere kommuneoverlegen i Frosta i Trøndelag. Ordfører Frode Revhaug (H) sier til TV 2 at han tenker på ofrene.

– Jeg legger ikke skjul på at det er krevende og vanskelig for mange. Spesielt de som er blitt utsatt og er offer i saken. Jeg tenker mye på dem, og det berører meg sterkt.

I Frosta, som er en liten kommune med drøyt 2000 innbyggere, forteller Revhaug at han kjenner flere av de fornærmede, men også Arne Bye selv, som står tiltalt i saken.

– Det kom veldig overraskende og uventet. Spesielt at det var så mange berørte, og at omfanget var så stort, forteller ordføreren.

Kommunen tilbyr alle kommunens innbyggere et gratis og anonymt psykisk helsetilbud.

– Det blir vanskelig for mange når rettssaken starter, og det føler vi på i fellesskapet. Det vil nok utfordre oss, men jeg er trygg på at vi skal klare dette også fordi vi har åpenhet og gjør så godt vi kan for å bry oss om hverandre. Gi hverandre en klem, det tror jeg er det viktigste nå, forteller ordføreren.

Les også: Jokke: Stadig større etter 60 år (+)

Les også: Anmeldelse: Det glitrer av både sangprestasjoner og kostymer i «The Bodyguard» (+)

Les også: Høstutstillingen: Har vi for mange kunstnere? (+)

Tidslinje i Frosta-saken

Tidslinjen viser de største utviklingene i saken mot den tidligere kommuneoverlegen i Frosta kommune. Han er tiltalt for å ha voldtatt 88 av sine pasienter.

* 2004: De første hendelsene kommuneoverlegen er tiltalt for, fant sted.

* 2006: Frosta kommune mottok varsler mot kommuneoverlegen.

* 2007: Statsforvalteren i Trøndelag ble kjent med saken.

* 5. mars 2007: Helsetilsynet ga legen en advarsel siden det ikke kunne bevises at legen hadde gitt den type vaginal massasje som varslene gikk ut på.

* 20. september 2017: En pasient klaget inn legen til daværende statsforvalter. Saken ble løst gjennom dialog, og tilsynssaken ble derfor avsluttet av statsforvalteren.

* 13. november 2021: En pasient klaget på kommuneoverlegen for grenseoverskridende atferd under behandling.

* 28. april 2022: Statsforvalteren sendte tilsynssaken videre til Statens helsetilsyn, som formelt tok over ansvaret i saken.

* Mai 2022: Frosta kommune ble orientert av Statsforvalteren i Trøndelag om at det var oversendt en varslingssak om kommuneoverlegen til Statens helsetilsyn. Varselet dreide seg om seksualisert språk og oppførsel, og krenkende og nedverdigende gjennomføring av en konsultasjon i 2020.

* 12. juni 2022: En pasient klager på legen for ubehagelig konsultasjon.

* 17. juni 2022: Klagen som kom fem dager før, videresendes til Statens helsetilsyn.

* 18. juli 2022: Statens helsetilsyn konkluderer med at kommuneoverlegens autorisasjon som lege skal suspenderes.

* 24. august 2022: Kommuneoverlegen blir siktet av politiet for å ha skaffet seg seksuell omgang ved misbruk av stilling, avhengighetsforhold eller tillitsforhold.

* 3. november 2022: Politiet bekrefter at kommuneoverlegen er avhørt. Det var da opprettet 57 saker mot legen.

* 25. januar 2023: Frosta kommune bekrefter at de har sagt opp kommuneoverlegen.

* 6. februar 2023: Politiet opplyser at det er funnet filmer av pasienter fra legekontoret, med svært personsensitivt innhold.

* 23. mai 2023: Siktelsen mot kommuneoverlegen blir utvidet til å gjelde 34 voldtekter. Totalt 89 personer hadde da status som fornærmet.

* 9. juni 2023: Statens helsetilsyn beslutter å tilbakekalle legens autorisasjon permanent.

* 16. juni 2023: Statens undersøkelseskommisjon for helse- og omsorgstjenesten (Ukom) starter en uavhengig undersøkelse for å se på rollen til Frosta kommune, Statsforvalteren i Trøndelag og Statens helsetilsyn.

* 30. august 2023: TV 2 ble felt i Pressens Faglige Utvalg (PFU) på Vær Varsom-plakatens punkt 4,7 for å ha identifisert kommuneoverlegen i sin dekning av saken.

* 20. september 2023: Etterforskningsleder Eivind Guldseth opplyste at kommuneoverlegen var blitt anmeldt for til sammen 200 forhold.

* 7. juni: Politiet avsluttet etterforskningen mot kommuneoverlegen og sendte den videre til Trøndelag statsadvokatembeter.

* 17. september: Kommuneoverlegen ble tiltalt for voldtekt av 88 kvinner. Det er totalt 96 fornærmede i saken.

* 5. november: Rettssaken mot den tidligere kommuneoverlegen er forhåndsberammet til 5. november i Trøndelag tingrett. Det er satt av 16 uker.

Kilder: Trønder-Avisa, Adresseavisen, TV 2 og NTB.

Mer fra Dagsavisen