Innenriks
Oslofolk breier seg i strandsonen
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Samtidig refses kommuner for å være for slepphendte med å gi tillatelser.
Dessverre opplever vi at privatiseringen av strandsonen er økende og mestuheldig vil det ofte være der vi har de mest populære feriemålene sierseniorrådgiver i Direktoratet for naturforvaltning Odd Kjærem tilDagsavisen.
Tallene Dagsavisen har hentet inn fra Statistisk sentralbyrå viser atkystkommunene gir langt flere dispensasjoner på søknad om bygg i strandsonenenn de avslår. Slik har trenden vært de siste fire årene. Topp-30 listendomineres av typiske populære feriesteder på Øst- og Sørlandet. Enkeltekommuner gir grønt lys i opp mot 9 av 10 saker.
Flere lokalpolitikere Dagsavisen har snakket mener deres egen kommune eraltfor liberal med tillatelsespennen. Dessuten er mange opprørt overomfattende snikprivatisering: Hytteeiere som tar seg til rette på sineeiendommer uten grønt lys og aktivt begrenser allmennhetens tilgang tilstrandsonen.
Groteske inngrep
Nylig slo Fylkesmannen i Telemark alarm. En hytteeier fra Oslo ble anmeldtfor grov privatisering av badestrand og ulovlig hogst i skjærgårdsparkområdepå Skåtøy i Kragerø. Om lag 50 store trær var rensket vekk uten noen somhelst form for godkjenning.
Dette kunne vi ikke tillate sier avdelingsdirektør Morten Johannessen vedfylkesmannens miljøvernavdeling til Dagsavisen.
På sørspissen av Hvasser på Tjøme i Vestfold har en annen oslomann gått utover sine fullmakter. Hytteeieren fikk for en tid tilbake tillatelse til åanlegge bryggeanlegg ved sin strandeiendom. Men da han i samme slengen sattei gang omfattende gravearbeider mudret sjøen puttet fyllmasse mellomsvabergene og anla ny plen så lokalpolitiker på Tjømelista og medlem iplan- og miljøutvalget i kommunen Bjørg M. Olsen rødt.
Helt grotesk terrenget forandret seg fullstendig kommenterer Olsenoverfor Dagsavisen. Ifølge henne er dette langt fra det eneste eksemplet påat kapital- og ressurssterke personer tar seg til rette på den populæreferieøya med 4.500 fastboende. Gjerder murer og tauverk reises. Trær fellesover svabergene. Alt for å hindre den frie ferdsel.
Bikkjer skremmer
Har de ikke gjerder omkring eiendommen har de bikkjer som skremmer folkvekk fra strandområdet. Jeg har selv opplevd det sier Bjørg M. Olsen.
Hun mener kommunen er altfor slepphendt med å tillate bygging i strandsonen.De siste fire årene har Tjøme innvilget 37 av 63 søknader om dispensasjonfra forbud mot bygging i strandsonen. Det plasserer dem på 27. plass ikommune-Norge når det gjelder antall godkjennelser. Foran dem finner vi enovervekt av populære feriesteder som Grimstad Risør Larvik KragerøFredrikstad Tvedestrand og Sandefjord.
Til retten
Problemer er det også langs Østfoldkysten ifølge ungdomspolitiker forArbeiderpartiet Trine Høistad.
De siste fire somrene har Østfold AUF drevet systematisk detektivarbeidetter ulovligheter i strandsonen. Alle mistanker om lovbrudd festes tilkamerafilmen. Samtlige rapporteres inn til kommunene primært Hvaler ogFredrikstad. I fjor fant ungdomspartiet 50 nye mulige lovbrudd.
En del av ulovlighetene skyldes ren uvitenhet blant eiere som ikke vet atde må søke før de gjør fysiske endringer på eiendommen. Det ryddes som regelopp i. Problemet er ressurssterke hytteeiere som kanskje har søkt og fåttavslag men gjør som de vil likevel. Det er ingen tvil om at mange av dissekommer fra Oslokanten sier AUF-leder Høistad.
Oppfølging og sanksjonsmuligheter fra kommune og fylkesmann er vel likefor alle?
Problemet er at disse folkene har midler til å ta en sak helt tilrettssystemet om nødvendig. Det har ikke kommunen sier Høistad.