Kultur
Melodisk Pat Metheny: Det er bare å lene seg tilbake og lytte
Pat Metheny byr på godbiter som «Ole & Gard» på nytt soloalbum.
Pat Metheny kommer med mer vellyd på sitt nye album.
JOHN MCCONNICO/NTB kultur
Pat Metheny er ikke bare en av de største stjernene på den internasjonale jazzscenen i dag, han er en voldsomt produktiv musiker, med en imponerende og variert katalog bak seg. 20 Grammy-priser i ti ulike kategorier sier noe om bredden. I forbindelse med utgivelsen av ferske «Dream Box» forteller gitaristen at han under en aktiv turnevirksomhet i 2022 stadig vendte tilbake til en harddisk proppfull av musikk, innspillinger av ideer, egne låter og standardlåter, mye av det ting han ikke husker å ha spilt inn, men som han altså har gjort, etter råd fra Charlie Haden, som oppfordret gitaristen til ikke bare å skrive ned ideer, men spille dem inn.
Resultatet er «Dream Box». Det ferske albumet består av godbiter Metheny selv har hentet ut fra egen harddisk. Det meste, med unntak av et par standardlåter og en coverlåt, er musikk signert gitaristen selv. Det er umiskjennelig Metheny, fra første tone på åpningslåten «The Waves Are Not The Ocean».
Den særegne og lett gjenkjennelige tonen som har vært der helt siden «Bright Size Life», det snart 50 år gamle debutalbumet, kommer smygende i et balladelandskap som preger hele dette albumet. Det er ikke de heftige, virtuose gitarløpene som står i sentrum her, det er neddempet og intimt, med lavmælt elektrisk gitar i sentrum, som gjør at det skiller seg fra soloalbum som «One Quiet Night» og «What’s It All About», spilt inn med akustisk barytongitar, som vi også kan høre på «Dream Box».