Kultur

Bokassa løper lina ut

Ingen norske artister spiller for flere mennesker i sommer enn trondheimstrioen Bokassa. Vi kan regne med at mellom en halv og én million mennesker kommer til å se dem som oppvarmingsgruppe for Metallica.

Jørn Kaarstad i Bokassa, her i ferd med å løpe ledningen ut på catwalken til Metallica på Stade de France i Paris.
Jørn Kaarstad i Bokassa, her i ferd med å løpe ledningen ut på catwalken til Metallica på Stade de France i Paris.
Publisert Sist oppdatert

Foreløpig har gruppa gjort seks show med Metallica i sommer. En stor ny verden har åpnet seg for sanger og gitarist Jørn Kaarstad fra Tananger, bassist Bård Linga fra Årdal og trommeslager Olav Dowkes fra Halden.

– Dette har vært mye større enn vi hadde forventet. Stade de France har plass til 80.000, og det hadde kanskje kommet 60.000 da vi spilte. Det er godt å komme hjem og sove litt etterpå. Men samtidig føler vi at nå ha vi vært hjemme lenge nok, fortalte trioen da vi møtte dem i Trondheim i en pause mellom slagene forrige helg.

Regnestykket øverst på siden er forsiktig basert på at mellom 30.000 og 60.000 mennesker allerede er på plass på arenaene hver kveld gruppa åpner for Metallica. Lørdag 8. juni braker det løs igjen, på Slane Castle i Dublin, utsolgt med 80.000 billetter. Deretter venter enda 18 kvelder til i samme størrelsesorden. Konserten på hjemmebane i Granåsen i Trondheim 13. juli er en «intim» konsert i denne sammenhengen, der 38.000 billetter ble solgt ut på én dag.

Hei
Du må ha et aktivt abonnement for å lese videre

5 uker - 5 kroner

KJØP

Powered by Labrador CMS