Kommentar
Til dem som mener Eggum-saken ikke var «metoo»
Det er angivelig delte meninger i toppen av LO om hvorvidt Eggum-saken er en metoo-sak. Det problemet gjenstår, selv om Eggum har trukket seg.
Fellesforbundets leder Jørn Eggum trakk seg som kandidat til å bli ny LO-leder onsdag.
Terje Pedersen
Jeg husker tidligere kulturredaktør Cathrine Sandnes fortalte at hun satt i en debatt en gang, og på et tidspunkt skjønte noe nytt om hvordan andre så på henne. Hun hadde tenkt hun bare var «Cathrine», men så gikk det opp for henne at de som møtte henne så institusjonen bak.
Hun var ikke lenger bare Cathrine, en som drev med karate og hadde fått jobb i en avis. Hun var blitt Cathrine Sandnes, kulturredaktøren i Dagsavisen. Sandnes tok med seg den vissheten som et nytt og større ansvar i møte med mindre mektige debattanter.
Jeg nevner anekdoten fordi jeg tror de fleste med makt har problemer med å se på seg selv som mektige. I og for seg er det sympatisk at folk i høye stillinger beholder beina på jorda og ser på folk som likeverdige. Men om man faktisk har makt, er man pukka nødt til å være klar over det. Særlig på jobb.