Debatt

Venstre må ikke sitte i regjering med Frp

Årets stortingsvalg gav et gledelig resultat for Venstre. Ikke siden 1960-tallet har partiet kommet over 4 % og fått minst 6 mandater to valg på rad.

Publisert Sist oppdatert
Dette er et debattinnlegg som gir uttrykk for skribentens holdninger og meninger. Du kan sende inn debattinnlegg til debatt@dagsavisen.no.

Dette har nok en gang gitt partiet en viktig posisjon i norsk rikspolitikk, og mulighet til å bli med i en borgerlig regjering. Førstevalget for Venstre er en H/KrF/V-regjering. Partiet sentralt har likevel åpnet for å ta det inn i regjering med Høyre og Frp. Et slikt valg vil være uklokt fra Venstres ledelse og virke splittende for partiet. Det kan også skade partiets sosialliberale sjel, og gi det en mer høyrevridd profil enn i dag.

Fremskrittspartiet med sin sterkt liberalistiske profil, og med trekk av høyrepopulisme og fremmedfrykt, står fjernt fra et sosialliberalt og sentrumsorientert Venstre. Venstre vil derfor gjøre klokt i å ikke delta i en regjering der Frp er med. Ellers kan partiet risikere ras av utmeldinger og velgerflukt.

Når 85% av Venstres velgere ifølge Norsk medborgerpanel misliker Frp, er dette et signal ledelsen og stortingsgruppa til Venstre må ta på alvor. Frp med sin restriktive holdning til innvandring og ønske om å forby hijab i grunnskolen viser at partiet er på kollisjonskurs med Venstre når det gjelder flerkulturelt samfunn. Også når det gjelder miljø står partiene for langt fra hverandre. I partiprogrammet sitt viser Frp at det ønsker forskning på andre faktorer enn menneskelig aktivitet som årsak til global oppvarming. Partiet ønsker også økt satsing på petroleumssektoren, i motsetning til Venstre.

I stedet for å sitte i regjering med Frp bør Venstre heller velge en aktiv opposisjonsrolle på Stortinget. Partiet kan prioritere organisasjonsbygging fram mot neste stortingsvalg framfor å risikere regjeringsslitasje. Siden jeg er overbevist om at mange velgere ønsker et alternativ til både Ap og H/Frp, mener jeg at Venstre bør utnytte dette tomrommet og framstå som et selvstendig sosialliberalt alternativ fram mot 2021.

Powered by Labrador CMS