Stavanger

Flertallsvedtak i ettermiddag: CityMaid får ny sjanse

CityMaid får fortsatt konkurrere om brukerne av hjemmehjelp i Stavanger, sammen med det kommunale Stavanger Hjemmehjelp. Det vedtar politikerne i kveld.

CityMaid og eventuelle andre private tilbydere får fortsatt konkurrere om brukerne av hjemmehjelpstjenester i Stavanger. Det avgjør politikerne i ettermiddag.
Publisert Sist oppdatert

RA opplyste i tirsdagens papirutgave at administrasjonen vil si nei til fortsatt å ha private aktører til brukere av hjemmehjelp sammen med Stavanger Hjemmehjelp, som kommunen selv drifter.

– Vi vil lyse ut ny konkurranse, og ha ordningen slik den har vært, sier leder i kommunalstyret for levekår, Kåre Reiten (H), som melder om at et stort flertall av partiene i ettermiddag vil vedta at det fortsatt skal være konkurranse om brukerne av hjemmehjelp i Stavanger.

– Vi ønsker fortsatt å benytte oss også av CityMaid, og ønsker ikke et kommunalt monopol. Jeg tror ikke på monopoler, sier Reiten.

– Administrasjonen viser til at det vil bli et betydelig merarbeid og vanskeligheter med også private aktører nå når «Leve HELE Livet»-ordningen skal organiseres?

– Ja, de sier det. Det blir litt ekstraarbeid mved utlysningen, men jeg kan ikke se at det blir vesentlig merarbeid utenom det, sier Reiten, og peker på at for eksempel CityMaid kan innlemmes i disse ordningene.

Den private tilbyderen var naturlig nok bekymret etter administrasjonens innstilling.

Elisabeth Sagvik i CityMaid opplyser at selskapet har fem hjemmehjelpere i 50–80 prosents stillinger i Stavanger.

– Hvis avtalen ikke forlenges, har vi ikke lenger oppdrag til disse hjemmehjelperne, sier Sagvik.

– Se til Oslo

Hun er uenig med administrasjonens konklusjoner.

– Jeg stiller meg spørrende til om det er kompliserende å ha en privat aktør. Vi i CityMaid er også veldig positive til hverdagsrehabilitering og mestring, og å gi hjelp til brukernes behov og mål og få eldre selv til å ta mer del i hverdagsoppgaver.

Sagvik viser til at for eksempel Oslo og Bærum inkluderer og kurser CityMaid på lik linje med egne hjemmehjelpere.

Hun mener brukerne vil tape på endringen.

– Ordningen skulle øke brukernes selvråderett. Da vil endringen i Stavanger være et tilbakeskritt, sier Sagvik.

Administrasjonen er klar på at politikerne nå gir den betydelig merarbeid. Årsaken er Stavanger kommunes nye eldresatsing «Leve HELE Livet», med hverdagsrehabilitering som sentralt element.

Målet er å legge til rette slik at brukere i større grad kan ta del i og mestre daglige aktiviteter på egen hånd, med mer kvalitet for brukere og mer effektiv drift for kommunen.

– I en slik omstilling ønsker vi ikke å være bundet av en rammeavtale med en privat aktør, som kan gjøre omstillingen vanskelig. Vi ønsker fleksibilitet, sier Fosse.
Hun peker på at det er en liten andel som velger privat leverandør allerede i dag.
– Det vil kreve mye ressurser å følge opp eksterne aktører i en nyordning, sier levekårsjef Eli Karin Fosse.

Powered by Labrador CMS