Stavanger
Ektepar siktet for menneskehandel:Minst fire tvangsarbeidere
En afghaner og tre indere skal ha vært tvangsarbeidere ved restauranten Yummy India. Det kan være snakk om flere.
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Det var den 13. desember i fjor at politiet sammen med Arbeidstilsynet aksjonerte mot restauranten Yummy India i Stavanger. Politiet aksjonerte mot restauranten etter å ha mottatt informasjon av Arbeidstilsynet om spesielt dårlige arbeidsforhold for de ansatte i restauranten.
Innehaverne, en indisk mann og en indisk kvinne i 30-årene, ble pågrepet.
Mann og kone siktet
Ekteparet er siktet for tvangsarbeid og menneskehandel. Begge sitter fremdeles i varetekt.
Så langt i politiets etterforskning er én afghaner og tre indere definert som fornærmede i saken. De fire fornærmede er i 20- og tidlig 40-årene.
Flere ansatte ved restauranten kan få samme status, sier politijurist Karen Mork.
– Det er usikkert hvor mange tvangsarbeidere det kan være snakk om. Det vil etterforskningen vise, sier Mork til RA.
– Saken og etterforskningen er ganske omfattende. Det er mye materiell som skal gås gjennom, legger hun til.
Politijuristen kan ikke gå i detalj om hvor langt etterforskerne har kommet, eller hva som gjenstår i etterforskningen. Dette av hensyn til faren for bevisforspillelse.
De fire fornærmede er ifølge Mork godt ivaretatt. Hun kan ikke kommentere ansettelsesforholdet eller de fornærmedes relasjon til ekteparet nærmere.
Strafferamme på fem år
Ekteparet som er siktet står overfor en alvorlig siktelse, som omfatter tvangsarbeid og menneskehandel.
– Strafferammen er fem år. Ved grove tilfeller av tvangsarbeid og menneskehandel er strafferammen ti år. Ekteparets siktelse er ikke definert som grov, forklarer Mork.
Ekteparet i 30-årene skal ikke ha vært dømt i Norge tidligere. De skal heller ikke være innehavere av andre steder.
Forsvarer for ektemannen, advokat Ørjan Eskeland, sier hans klient tar siktelsen svært tungt.
– Han tar det tungt å sitte i varetekt. Han stiller seg uforstående til siktelsen. Han har vært en hardtarbeidende mann i mange år, sier Eskeland, som mener mannen burde vært avhørt ytterligere.
– Han er avhørt av politiet, men han burde blitt ytterligere avhørt på et tidligere tidspunkt. Min klient vil gjerne forklare seg og komme med sin fulle versjon, sier Eskeland.
– Rekrutteres via internett
Arbeidstilsynet har informasjon om at organiserte kriminelle rekrutterer arbeid fra utlandet. Arbeidstilsynet planlegger en offensiv mot overnatting- og serveringsbransjen.
Ifølge Arbeidstilsynet har arbeidslivskriminalitet blitt et økende problem for samfunnet de siste fem årene. Fra å være en utfordring i byggebransjen, har nå uærlige aktører som utnytter arbeidere og som driver med sosial dumping spredd seg til andre bransjer i Stavanger-regionen.
– Vi merket en økning av tilfeller, grove og mindre grove etter EU-utvidelsen i 2004. Det begynte i byggebransjen. Nå er sosial dumping spredd til mange forskjellige bransjer som overnatting og servering, renhold, landbruk, og fiskerinæringen, forteller Arbeidstilsynets tilsynsleder i Rogaland, Gro Ellingsen, til RA.
Hun kan fortelle at rekrutteringen av utenlandsk arbeidskraft er blitt mer organisert.
Kjenner ikke norsk lov
– Det finnes egne nettsider for ulike land. Her annonsørers det med jobber i Norge. De kommer til Norge, et nytt og ukjent land hvor de ikke kjenner til lovene og reglene. De snakker ikke språket og er generelt i dårlig grad i stand til å ivareta sine rettigheter. Siden de ikke kjenner til norske arbeidsforhold kan en timelønn på 50 kroner virke mye, forklarer Ellingsen.
Størstedelen av arbeidsinnvandringen til Norge kommer fra Polen og Litauen.
Ellingsen understreker også at det er mange seriøse arbeidsgivere hvor ansatte har gode arbeidsforhold.
I disse tider er Arbeidstilsynet i planleggingsfasen med en ny offensiv mot overnatting- og serveringsbransjen i regionen.
Ny offensiv
– Vår oppgave er å sørge for at arbeidsmiljøloven blir overholdt. Vi skal undersøke arbeidstakernes arbeidsforhold. Kommer vi over lignende tilfeller som ved restauranten Yummy India, så melder vi ifra til politiet. Restaurantbransjen er en bransje som tar imot mange utenlandske arbeidstakere, sier Ellingsen.
Arbeidstilsynet er usikre på antallet arbeidstakere som utsettes for sosial dumping.
– Det er vanskelig å estimere omfanget. Vi kan ha god oversikt over for eksempel et miljø, men det er alltid bevegelse. Miljøer kan flytte på seg, eller gå under jorden. Det gjør aktørene bevisst for å avspore myndighetene, sier Ellingsen.
Hun sier Arbeidstilsynet har et godt samarbeid med andre etater som bekjemper arbeidslivskriminalitet.
Felles etat
Under Solamøtet i januar antydet Harald Grayston, daglig leder i Byggelaget Time, overfor RA at samfunnet mister skatteinntekter på oppimot 60 milliarder kroner.
Regjeringen har i år trappet opp kampen mot arbeidslivskriminalitet. Tidligere i år ble det dannet en felles lokal enhet med Arbeidstilsynet, Nav, politiet og Skatteetaten samlokaliseres for effektivisere innsatsen mot arbeidskriminalitet.