Historiker og journalist Bjørn Westlie.

Gransket ikke spredning av jødehat. Roser avis for å ha spadd opp «all møkka».

Ny kunnskap gjør det mulig å gå langt dypere inn i okkupasjonshistorien enn før. Guri Hjeltnes foreslår at avisene gir plass til de mørke sidene av historien på hjemmesidene sine. Norsk Presseforbund oppfordrer flere aviser til å gjøre et dykk i egen krigshistorie, men har så langt ingen planer om å gjøre det selv.

Publisert Sist oppdatert

– Å ta et oppgjør med fortiden handler ikke om å moralisere, men om å lære noe, sier Bjørn Westlie, forfatter av boken «Det norske jødehatet».

Her undersøker han hvordan nasjonalistisk propaganda ble spredt i norske aviser. Og han stiller seg kritisk til hvordan denne mørke siden av norsk pressehistorie ble håndtert etter frigjøringen i 1945.

Ingen av oppgjørene i årene etter krigen tok fatt i hvordan norsk presse spredte jødehat og nasjonalsosialistisk tankegods. I år det 75 år siden krigen sluttet.

Hei
Du må ha et aktivt abonnement for å lese videre

5 uker - 5 kroner

KJØP

Powered by Labrador CMS