Nyheter

Oslo ber innbyggerne om å bruke mindre vann – igjen

Oslos vannmagasiner har mindre vann enn normalt. For å unngå restriksjoner på vannbruken ber Oslo kommune innbyggerne om være varsomme med vannforbruket.

Gjenvinning og gjenbruk av vann som har rent ut i avløpsanlegget, kan bli en av de viktige løsningene for vannmangelen, mener FN. Foto: NTB
Oslo kommune innbyggerne ber innbyggerne dusje kortere, unngå vanning av plenen og slå av krana når du pusser tennene. Alt som et ledd i å spare på vannet.
Publisert Sist oppdatert

– Vi ber deg spare vann der du kan, slik at du og alle andre i byen kan fortsette å bruke vann til de viktigste tingene i livet.

Det skriver Oslo kommune på sine nettsider. Mandag ble det også sendt ut en sms til osloborgerne med oppfordring om å begrense vannforbruket.

Dette er andre gang i år hovedstaden ber innbyggerne om å bruke mindre vann. Forrige gang var det lite eller ingen endring i forbruket.

Kommunen sier at det ikke er fare for at vannet forsvinner fra springen, men at de trenger hjelp for å unngå vannmangel.

– Det monner hvis alle gjør litt, og oslofolk er gode til å stille opp for fellesskapet når det trengs, sier Sirin Stav (MDG), byråd for miljø og samferdsel:

Kommunen skriver at det ikke er kritisk ennå, men dersom vi ikke får mer nedbør i tiden fremover, vil vannmagasinene fortsette å synke.

– Da må vi innføre strengere restriksjoner på vannbruken. Det vil vi gjerne unngå, skriver kommunen.

Stav sier situasjonen viser hvor viktig det er å få på plass en ny vannforsyning til Oslo.

– Frem til den står ferdig, vil vi være svært sårbare for vannmangel, for eksempel dersom vi får to tørre år på rad.

Hold deg oppdatert. Få daglig nyhetsbrev fra Dagsavisen


Powered by Labrador CMS