Byhistorie

Klær og mat som tyskerne ikke fikk snusen i

I arkivet etter Dikemark sykehus skjuler det seg en historie om motstand og illegal virksomhet under andre verdenskrig. Sykehuset lurte unna store mengder klær og mat fra de tyske okkupantene – i et hemmelig krigslager.

Dikemark sykehus klarte å gjemme unna store mengder mat og klær fra de tyske okkupantene. Etter krigen ble dette sendt som nødhjelp til Nord-Norge. Foto av Dikemark sykehus like etter etableringen.
Dikemark sykehus klarte å gjemme unna store mengder mat og klær fra de tyske okkupantene. Etter krigen ble dette sendt som nødhjelp til Nord-Norge. Foto av Dikemark sykehus like etter etableringen.
Publisert Sist oppdatert

Dikemark sykehus åpnet i Asker som Kristiania kommunes nye psykiatriske sykehus i 1905. Menn fra Kristiania Sinnssykeasyl i Prinds Christian Augusts Minde i Storgata 36 ble da flyttet over, og i 1908 fulgte kvinneavdelingen etter. Plasseringen i landlige omgivelser i nabokommunen var i tråd med tidens ideer om at landlige omgivelser og frisk luft hadde god innvirkning på pasientene.

Under panikkdagene etter okkupasjonen 9. april 1940 benyttet sykehuset sjansen til å gjøre store innkjøp av ikke-rasjonerte varer hos grossister og fabrikker som trengte kontanter, eller som ikke ville levere til de tyske okkupantene. Sykehuset fikk dermed store lagre av hermetikk. Et parti på tusen fenalår kom godt med til grønnsakssupper og andre kraftsupper til pasientene. I tillegg kom 180 griser saltet ned på gårdsbruket.

Mangel på brensel ble derimot et stort problem. Kull og koks var knapt å få tak i. Sykehuset måtte derfor legge om til vedfyring – både i høytrykksanlegget og i de mange lavtrykkskjelene i sykebygningene. Behovet var et fast lager med 7000 favner ved, noe de klarte å skaffe gjennom forsert hogst av egen skog, kjøp i distriktet, kjøp av «kubb» fra et par tresliperier og kjøp av store kvanta «props» i Drammensdistriktet. Propsen var beregnet på eksport, men da leverandøren ikke klarte å skipe i krigstid, fikk Dikemark dette. Både pasienter og pleiepersonale måtte bidra med kapping, kjøring og lagring av ved. Den store vedproduksjonen skapte store sår i områdets plener og blomsteranlegg som tok år å rette opp.

Hei
Du må ha et aktivt abonnement for å lese videre

5 uker - 5 kroner

KJØP

Powered by Labrador CMS