Stavanger
Ville tilstander under auksjon på Åsen:Solgte 100 sykler på én time
I samarbeid med myndighetene auksjonerte Falck bort uavhentede sykler. Namsmann Ove Gunnar Silgjerd solgte så svetten rant fra den kledelige flosshatten.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Et like sikkert vårtegn som «Vibå» på Jæren er sykkelauksjonen hos Falck på Åsen. Tiltaket er alltid godt besøkt, og tirsdag kveld ble intet unntak.
Før det var gått en halv time, hadde namsmann Ove Gunnar Silgjerd klasket hammeren i blokken 50 ganger. På et tidspunkt kokte det under flosshatten til den muntre mannen.
– I den grad jeg hadde kontrollen, har jeg mistet den nå, sier namsmannen med et smil fra lasteplanet til en av redningsbilene.
For folk bød villig vekk etter syklene som i løpet av tre måneder ikke er blitt avhentet hos Falck. Når tiden er inne, sklir funnene over til kategorien hittegods.
– Alle syklene vi selger under disse auksjonene har trolig vært stjålet fra sin opprinnelige eier. Etter tre måneder på lager blir syklene betegnet som hittegods. Da selges de på lovlig vis gjennom disse auksjonene, sier Silgjerd.
Det kan med andre ord hende at dagens kjøpere kommer hjem med det som en gang var naboens framkomstmiddel, men det skal i utgangspunktet ikke føre til slåsskamp over Liguster-hekken.
– Nei da, alle som kjøper sykkel får en lapp med seg hjem. Hvis de skulle støte på noen som kjenner igjen sykkelen, kan de med en telefon få en bekreftelse på at sykkelen er kjøpt på lovlig vis, sier namsmannen.
Sett bort fra litt støv virket mange av syklene i tilsynelatende god stand, og flere av topp kvalitet. En av racersyklene gikk for hele 7000, mens nyere terrengsykler gikk for rundt 2000–3000 kroner.
Det var også noen heldige som kunne trille hjem sykler i topp stand for et par hundrelapper.
– Enkelte ganger synes jeg folk betaler litt vel mye, men jeg tror de aller fleste gikk fornøyde hjem. 100 sykler fikk nye eiere i løpet av én time, sier Silgjerd med et smil.