Byråden om økte skadetall: – Det er veldig alvorlig
Byråd Marit Vea (V) sier Oslo kommune vurderer tiltak for å redusere de høye skadetallene. Samtidig peker hun på en utfordring med private elsparkesykler.

Innenriks
– Det er veldig alvorlig når vi ser økende skadetall. Vi har en nullvisjon for drepte og hardt skadde i trafikken i Oslo. Den er viktig, fordi dette handler om livene til folk i ytterste konsekvens. Dette er noe vi definitivt må ta på alvor, sier Vea til Dagsavisen.
Skadetallene med elsparkesykkel har ikke vært høyere siden august 2021. I mai ble det registrert hele 216 skader på Oslo skadelegevakt.
– Vi ser fram til å dykke mer inn i disse tallene for å forstå hvorfor det skjer. Om det er knyttet til spesielle tidspunkter på døgnet, om det er knyttet til rusbruk eller om det har med infrastrukturen å gjøre. Det er mange faktorer som spiller inn, sier byråd Marit Vea.
– Vurderer tiltak fortløpende
Hun mener at Oslo kommune har et stort ansvar som reguleringsmyndighet.
– Jeg har både hatt et møte med Bymiljøetaten og bydelene i løpet av de to siste ukene. Der har vi fått tilbakemeldinger på reguleringer som vi må vurdere å skjerpe, sier Vea og fortsetter:
– En ting er at vi stiller strenge krav til selskapene, og det må vi følge opp. Og så må vi benytte muligheten vi har til å begrense parkering, hastigheter på ulike områder, adgang til steder å kjøre. Dette er tiltak vi vurderer fortløpende.
Byråden trekker også fram følgende:
– I tillegg har vi en annen utfordring med private elsparkesykler som vi vet er ganske enkle å trimme opp i hastighet. Dette har et veldig stort skadepotensial både for seg selv og andre. Dette er noe politiet og nasjonale myndigheter er nødt til å følge opp.
Tidligere i juni fortalte 87 år gamle Harald Wittusen om at han stadig blir vitne til nestenulykker på populære fortau i Oslo – spesielt i Bogstadveien.
– Dette er definitivt tall vi tar på stort alvor, og som vi må bidra til å dra ned. For vi kan ikke ha det sånn at flere og flere blir skadd i trafikken i Oslo. Folk skal føle seg trygge, sier Vea.

Wittusen ytret at han ønsker totalforbud for elsparkesykler på de mest trafikkerte og populære fortauene i Oslo. Byråd Vea sier at dette er et tiltak kommunen nå vurderer.
– Absolutt. Jeg mener at det er blant tingene vi må vurdere. Man har jo ikke lov til å kjøre fort på fortau. Så hvis politiet ser det, så kan de følge opp det. Men det er det ikke alle som vet, og det er sikkert mange som ikke bryr seg om heller. Så dette er ting vi må følge opp, svarer hun.
– En slags hverdagsfikser
Hun påpeker også at det er flere elsparkesykler i Oslo denne våren.
– Denne våren har vi fått en del tilbakemeldinger. Vi har hatt elsparkesykler i byen en god stund, men vi har utvidet tilbudet sånn at det nå er bedre i ytre deler av byen som Groruddalen, Vestre Aker og Søndre Nordstrand.
– Dette tilbudet har blitt tatt godt imot. Det benyttes veldig mye, og vi kommer til å passere 20 millioner reiser med elsparkesykler i år. Det betyr at det er mange, mange tusen reiser som gjennomføres hver dag. Folk bruker det der hvor det ikke er mange andre gode alternativer.
Vea erkjenner at fremkomstmiddelet både fyller behov og skaper utfordringer i bybildet:
– Vi ser at dette er en slags hverdagsfikser for folk. Men vi får også tilbakemeldinger om feilparkeringer som kommer i konflikt med gående, rullestolbrukere, folk med barnevogn og eldre. Dette er tilbakemeldinger vi tar på stort alvor.
– Grunn til å være bekymret
– Frykter du at tallene øker ytterligere utover sommeren?
– Ja, det er grunn til å frykte det. Jeg har en sterk oppfordring til de som hopper på elsparkesykler om at man må tenke på at det kan ha alvorlige konsekvenser om man ikke er forsiktig. Det er viktig at vi setter søkelys på dette og at folk gjøres oppmerksom på at man kan skade både seg selv og andre veldig stygt.
– Det er grunn til å være bekymret, men det må være et felles mål å snu denne trenden.
Byråden sier at enkeltbrukerne også har ansvar.
– Den siste delen går på atferd. Føreren har også et ansvar. Her må vi jobbe både opp mot skole og foreldre, men også med selskapene som må gjøre en bedre jobb med å veilede brukerne.
– Det er for eksempel svært få som bruker hjelm. Vi ser nesten ikke vanlige syklister uten hjelm – nesten utelukkende elsparkesyklister, sier Vea.
– Handler mer om bruken enn antallet
– I 2021 reduserte blant annet kommunen i antall utleiemuligheter. Vurderer dere samme tiltak nå?
– Nei. Nå har vi nettopp utvidet i ytre by, det er ikke flere i indre by. I første omgang tenker jeg at det handler mer om bruken av elsparkesykler enn om antallet. Det er noe folk ikke får til med bruken og tar ikke nok forholdsregler, virker det som.
– Når sommersesongen er over så kommer vi til å gjennomføre en evaluering som kan gi et ordentlig grunnlag for å vurdere om det er større grep vi skal gjøre for å utnytte det som er bra med elsparkesykler, samtidig som vi tar ned ulempene for både enkeltbrukere og andre.
– Overlege Henrik Siverts sier han ikke tør å tenke på skadetallene dersom det også hadde vært mulig å leie elsparkesykler på nattetid. Har det vært vurdert å åpne for det?
– Nei. Det er ingenting som tilsier at det er fornuftig i Oslo per nå. Det er en opsjon vi har, men det er ikke aktuelt på kort sikt.