Verden

Esa starter etterforskning av Bane Nor for ulovlig statsstøtte

Eftas overvåkingsorgan Esa har besluttet å innlede en etterforskning av påstått ulovlig statsstøtte til Bane Nor.

Det kan bli forsinkelser på flere ruter på Dovrebanen på grunn av strømproblemer på Lillehammer stasjon. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Granskingen gjelder også enkelte av selskapets kontraktspartnere, opplyser Esa i en pressemelding onsdag.

Beslutningen er fattet som følge av en klage der det hevdes at to støttetiltak til henholdsvis Bane Nor og noen av selskapets kontraktspartnere utgjør ulovlig statsstøtte.

Bane Nor er heleid av Samferdselsdepartementet og driver jernbaneinfrastruktur samt et fibernettverk langs jernbanespor i Norge. Tiltakene som undersøkes, er knyttet til Bane Nors rolle som fiberoperatør.

Les også: Øystein Sunde til Dagsavisen: – Oslo er i ferd med å ødelegge seg selv (+)

Mer fra Dagsavisen