Avgjørelsen kom i retten i Næstved på Sydsjælland fredag. Westh er kjent skyldig på alle punkter i tiltalen, som også innebærer overgrep mot to andre tenåringsjenter.
Han er dømt til livstid i fengsel og til å betale erstatning til ofrene i saken, skriver Danmarks Radio.
Dommeren trekker fram at drapet hadde seksuelt motiv og at ofrene i saken er unge som forhold som skjerper straffen.
– Det er utvist en særlig hensynsløshet rundt forholdene. Det har skjedd etter forutgående planlegging, sa han.
Domstolen har fredag presentert beviser mot ham, blant annet bruk av et bankkort i området der Meng forsvant.
Retten har også lagt stor vekt på en teiprull som ble funnet hos 33-åringen, som samsvarer med teip som er funnet på Emilie Meng.
– På teiprullen som er funnet i tiltaltes besittelse, er det funnet DNA, sa dommeren.
Ankes
Aktor Thea Høst la ned påstand om livstid, subsidiert forvaring. Det ville også innebåret at Westh ble fengslet på ubestemt tid.
Straffutmåling i saken kom like etter klokka 15 fredag ettermiddag. Westh overvar ikke domsavsigelsen.
Da han ble fulgt ut av rettslokalet, ble det ropt etter ham.
– Må du råtne i helvete, din psykopat, ble det ropt, før det spredte seg applaus i rettslokalet, skriver Ritzau.
Wesths forsvarer Karina Skou varslet på forhånd at dommen ville bli anket. Westh har argumentert for frifinnelse for de forholdene i saken som han ikke har erkjent.
Etter anken vil saken gå på nytt i landsretten.
Mye oppmerksomhet
Drapet på 17 år gamle Meng har fått stor oppmerksomhet i Danmark. Det så lenge ut til å forbli uløst, men et gjennombrudd i saken kom i fjor vår – i forbindelse med en annen alvorlig sak om en tenåringsjente på Sjælland.
15. april 2023 ble en 13 år gammel jente bortført fra Kirkerup og utsatt for grove overgrep. Dagen etter ble hun funnet av politiet i Wesths bolig. Han bor i Korsør, stedet på Sjælland der Meng forsvant sporløst etter å ha festet med venner i 2016.
Han nekter for å ha hatt noe med drapet å gjøre, men påtalemyndigheten har under rettssaken lagt fram flere beviser. Blant annet har de funnet 33-åringens DNA på Mengs bukser, som ble funnet i en plastpose i nærheten av sjøen der hun ble funnet drept et halvt år etter at hun ble bortført.
Teiprullen i boligen hans har DNA som mest sannsynlig stammer fra Meng. Analyser har vist at teipen som ble funnet rundt Mengs hals, trolig kommer fra den samme teiprullen. Westh sto først tiltalt for å ha voldtatt Meng, men dette er justert til voldtektsforsøk.
Forbrytelser mot tre jenter
Han sto også tiltalt for overgrep mot en tredje jente på 15 år, men han har avvist også disse anklagene. Han har tilstått å ha bortført og forgrepet seg på 13-åringen.
Domstolen slo fredag fast at 33-åringen er skyldig i å ha drept, bortført og forsøkt å forgripe seg på Meng. I tillegg mener retten at han blant annet er skyldig i trusler, vold og voldtektsforsøk mot 15-åringen i Sorø og i vold, bortføring og voldtekt av 13-åringen.
I tillegg er han kjent skyldig i besittelse av overgrepsmateriale.
Til sammen må han betale 240.000 kroner til Emilie Mengs mor og to søstre, 300.000 til den 13 år gamle jenta og 40.000 til 15-åringen.