Innenriks
Tromsdal tiltalt for millionbedrageri
Christer Tromsdal er sammen med to andre tiltalt for
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Økokrim mener Christer Tromsdal og to medtiltalte bevisst lurte eiendomsinvestoren Harald Lauritzen og hans selskap Obbhult Invest til å betale altfor mye for Stavsjø hotell og selskapet Fastningsstaden. Tromsdal skal som hovedmann ha trikset med dokumentasjonen knyttet til verdier og inntekter for å drive opp kjøpesummene, ifølge tiltalen.
På den måten framsto kjøpene som betydelig mye bedre enn de i realiteten var. Disse hotellene gikk så å si med underskudd, sier førstestatsadvokat Geir Kavlie i Økokrim til NTB.
Tromsdal har hatt status som siktet i saken i godt over et år.
NEKTER SKYLD
Til sammen ble de to hotellene solgt for 34,5 millioner svenske kroner, mer enn dobbelt så mye som de samlede eiendomsverdiene og inntektene til selskapene. Takstene skal ha vært falske, mens regnskapene skal ha vært blåst opp og bekreftet av en fiktiv revisor.
Salget skal dessuten ha skjedd via en stråmann, som holdt skjult for kjøperen at det var Tromsdal og den andre medtiltalte som var selgerne. Etter det NTB forstår ville denne kunnskapen hatt vesentlig innvirkning på kjøpsbeslutningen.
Tromsdals forsvarer, advokat Nicolai Skjerdal, opplyser at hans klient ikke erkjenner noen form for skyld på noen av tiltalepunktene.
Jeg har ikke hatt tid til å sette meg grundig inn i tiltalen ennå, men jeg kan si såpass at Tromsdal avviser at han har gjort noe strafferettslig galt, sier Skjerdal.
FIKK MILLIONLÅN
Tromsdal skal også ha medvirket til å lure tre forskjellige banker til å utbetale lån på snaut 16 millioner kroner basert på falske verdivurderinger av eiendommer. Kavlie vil ikke gå inn på om Tromsdal selv hadde noen fortjeneste av medvirkningen, men sier temaet vil bli tatt opp i retten.
Tromsdal skal ifølge tiltalen ha framskaffet verdidokumentasjon som var høyere enn eiendommenes reelle verdier, samt flask dokumentasjon på ansettelsesforhold og lønnsinntekt for låntakeren.
Hovedmannen i disse sakene er allerede dømt for forholdene, opplyser Kavlie.
Tiltalen ble tatt ut torsdag og saken er derfor ikke berammet. (NTB)