Innenriks

SAS registrerer flybestillingen

Norwegians gigantiske flybestilling kom overraskende på SAS.

Publisert Sist oppdatert

Tidlig onsdag morgen, i god tid før børsene åpnet i Europa, sendte det norske selskapet ut en pressemelding der det annonserte at det har lagt inn en flyordre på 222 nye fly med levering fra 2016 til en samlet verdi av 127 milliarder kroner.

– Vi registrerer dette. Det er definitivt en stor ordre som også går langt fram i tid. Det er blitt mer og mer vanlig å inngå slike langsiktige ordre. Flyfabrikantene har andre betingelser for dette i dag enn de hadde for bare ti år siden, sier informasjonssjef Knut Morten Johansen i SAS til NTB.

Han legger til at også SAS har inne en bestilling på den nye Airbus320neo, som utgjør en stor del av bestillingen til Norwegian.

– Flyet anses å ha den mest miljøvennlige teknologien. Det har SAS også klart for leveranse i 2016 og har bestilt 30 fly, sier Johansen.

Flyfabrikantene leverer flyene etter hvert som bestillingene kommer inn. Det betyr at den som først leverer inn sine ordre, får førsteprioritet.

– Vi har fått bekreftet vår ordre i 2016 på 320neo-maskinen SAS har en løpende vurdering og en pågående fornyelse av flyflåten. Det som er viktig nå er å fase inn den neste generasjonen fly. Vi vil da være blant de første som opererer den mest optimale versjonen, sier informasjonssjefen i SAS.

Powered by Labrador CMS