Nyheter
Ørabedrift sier opp 20 personer
Firmaet Reichhold AS på Øra i Fredrikstad reduserer antallet årsverk med 20 personer etter nyttår.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Det amerikanske selskapet Reichhold kjøpte Jotun Polymer i 1997.
Jotun var på dette tidspunktet en betydelig produsent av komposittprodukter og satsingen den gang var et ledd i styrkingen av konsernet som har både produksjon og salgskontorer i USA, Europa og Midtøsten.
Nærheten til det Norske markedet var noe av grunnen til satsingen på teknologisenteret i Sandefjord og produksjonen i Fredrikstad.
Utsatt for svingninger
Fabrikksjef Petter Hemmingsen Knutsen forteller til NRK at årsaken til nedskjæringene er at de er veldig utsatt for svingningene i Europa.
– Markedet for Reichhold har sunket ganske kraftig de siste årene, og vi ser fortsatt nedgang i markedene også neste år.
I Fredrikstad vil vi ha en nedgang i produksjonsvolum på rundt 50 prosent neste år, og vi må da gjøre noen grep for å tilpasse oss situasjonen, forteller han til NRK.
Fabrikksjefen forteller at det blir en liten endring i hvordan Reichhold skal operere og at det i all hovedsak er markedet som er i endring. Denne uka er de berørte på jobbklubb hos NAV.
Fredrikstad rammes
Reichhold produserer umettet polyester, gelcoat, bonding pasta og vinyl og har totalt 110 ansatte i Norge, 73 av dem jobber ved produksjonsavdelingen på Øra, Fredrikstad.
Fra nyttår blir det 20 færre på jobb.
Tøft arbeidsmarked
Som Demokraten tidligere har meldt innstiller Sønnichsen sin produksjon på Lisleby og 73 mann sendes ut i arbeidsledighet.
Isola fabrikken på Selbak overflytter produksjonen til Tsjekkia som medfører at 12 personer mister jobben og nå oppsigelser hos komposittprodusenten Reichhold AS hvor 20 personer mister jobben.