Innenriks

Fra i dag er 8000 flere elsparkesykler tilgjengelig i Oslo

Bolt, Ryde og Voi dobler antall elsparkesykler i Oslo fra 1. april. Nå er totalt 16.000 elsparkesykler tilgjengelig i alle bydelene.

Elsparkesykler fra Bolt, Voi, Ryde og Lime parkert i Storgata i Oslo. Foto: Ali Zare / NTB

Det skriver Avisa Oslo.

Den nye forskriften om en dobling av antall elsparkesykler ble vedtatt i november. De tre tilbyderne har fått fornyet kontraktene sine med Bymiljøetaten i to år og tilbyr nå 5333 elsparkesykler hver.

– Vi kommer også snart til å åpne i Bærum og Asker, så man kan kjøre sømløst videre helt ut til Asker, sier Ryde-sjef Tobias Balchen.

Norgessjef i Voi, Christina Gjerde, ønsker at kommunen igjen åpner for å leie elsparkesykler på nattetid.

Høsten 2022 reduserte det daværende byrådet antall elsparkesykler til 8000 og stengte for utleie mellom klokken 23 og klokken 5.

Les kommentar: Ved å slippe el-sparkesykler enda mer fritt, står man i fare for å tippe balansen helt (+)

Les kommentar: Oslo skal skape verdens beste skole. Men tydeligvis ikke for alle (+)

Mer fra Dagsavisen