Stavanger
Flere verksteder EU-jukser
De siste tre årene har Vegdirektoratet avslørt rundt 200 tilfeller av juks med EU-godkjenningen av kjøretøy på norske bilverksteder.

Annonse
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Alle kjøretøy skal gjennom en periodisk kjøretøykontroll, en såkalt EU-kontroll, enten hvert år eller annethvert år, avhengig av kjøretøyets vekt.
- Det er på landsbasis avdekket omkring 200 fiktive kontroller siden tilsynsenhetene ble etablert i januar 2008, sier Leif Magne Andersen i seksjon for tilsyn og kontroll i Vegdirektoratet til VG.
I fjor ble det oppdaget at 37 kjøretøyer hadde fått falsk EU-godkjenning hos en merkeforhandler i Møre og Romsdal. I dette tilfellet var det firmaets ledelse som meldte fra.
Den som har ansvaret for den fiktive godkjenningen blir politianmeldt og kan risikere fengselsstraff. (ANB-NTB)