Stavanger

Arne Næss jr. (66) omkom

Arne Næss jr. døde tirsdag i en klatreulykke i Sør-Afrika. Han etterlater seg sju barn. - Næss var gjest på gården Lomains i Franschoek. Han dro ut for å klatre ved 08-tiden, og falt til sin død ved 12.30-tiden, sier Etienne Terblanche ved det sørafrikanske politiet til News24.

Publisert Sist oppdatert

Ifølge Terblanche vil det bli satt i gang en etterforskning for å finne ut hva som var årsaken til ulykken.

Også den norske ambassaden i Pretoria bekrefter at en nordmann er død i en ulykke.

- En norsk person døde i en ulykke i provinsen Western Cape, men det er all informasjonen vi har nå, heter det fra den norske ambassaden.

Redermillionær

Som barn var Arne Næss junior av den heller pinglete sorten. Men i en alder av nitten år hadde han allerede tjue førstebestigninger i norske fjell bak seg. Så la han klatringen på hylla og dro utenlands for å satse på en karriere innen shipping.

Da Arne Næss jr. som rik og vellykket forretningsmann på slutten av 1970-tallet bestemte seg for å begynne å klatre igjen, tok han initiativet til den første norske Mount Everest-ekspedisjonen. I 1985 ledet han samtlige deltagere til toppen av verdens høyeste fjell, og ekspedisjonen skrev seg inn i historien som en av de mest vellykkede noensinne.

Vanskelig barndom

Men tøffingen hadde en vanskelig barndom. Han ble født i Tyskland, med norsk mor og tysk far, under andre verdenskrig. I 1945 ble foreldrene skilt, og Arne flyttet til Norge sammen med sin mor.

- Jeg var liten, tynn og svak. I tillegg snakket jeg tysk, og var rimelig ubrukelig i alt, sa Arne Næss jr. i et TV-program i fjor.

I en omtale av Næss jr. er det vanskelig å komme forbi Arne Næss senior - filosofiprofessoren og miljøforkjemperen som er en minst like ihuga klatrer.

Diana Ross

For det norske folk skulle hans prestasjoner som fjellklatrer overskygges av giftemålet med Diana Ross. Forholdet tok imidlertid slutt i 1999. Næss jr. etterlater seg sju barn.

I programmet får vi se glimt fra bryllupet, og møte Arne sammen med sin datter som satser på en karriere innen musikk.

Arne Næss jr. har de siste årene vært stadig på farten. Fra sitt feriested i Verbier i Sveits har han lagt ut på klatreturer, sommer som vinter.

Powered by Labrador CMS