Kultur

Overtar «Tabloid»

Publisert Sist oppdatert

– Umiddelbart tenkte jeg at jeg har en utrolig fin jobb jeg jobber sammen med en utrolig fin redaksjon der det er mennesker jeg er blitt glad i. Jeg har jobbet i «God morgen Norge» i sju år. Det er lenge i mediesammenheng og enda lenger i tv-sammenheng. Samtidig sitter det i ryggmargen at nye forespørsler og nye muligheter skal man vurdere seriøst sier Jan Øyvind Helgesen som altså takket ja til tilbudet om å lede «Tabloid».

– Du har ledet lett underholdning i sju år. Har du beholdt evnen til å lage tyngre og mer politisk journalistikk?

– Nå er det slik at fram til klokka åtte er «God morgen Norge» først og fremst et magasin for nyheter og aktualitet. Det er knapt en komitéleder statsråd eller partileder som ikke har vært innom de siste sju årene sier Helgesen.

Han har arbeidet i TV2 siden kanalen startet i 1992 og er ikke ukjent med debatt. Han begynte som politisk reporter ble leder for politisk avdeling og ble i 1997 redaksjonssjef for nyhetene. Han har også vikariert som programleder i «PS» og «Holmgang» og ledet valgutspørringer.

At Helgesen skal overta «Tabloid» kommer ikke til å bety større endringer i programmet. Ifølge nyhetsdirektør Kjell Øvre Helland vil programmet tilpasses den nye programlederen og staben rundt ham men det skal fortsatt være «Tabloid» slik vi kjenner det.

Pål T. Jørgensen går tilbake til jobben han hadde for åtte år siden før «Tabloid». Han blir nyhetsanker i TV2-nyhetene og skal jobbe i tospann med Siri Lill Mannes.

Powered by Labrador CMS