Helg
Norsk rockevin
Norske musikere har fått øynene opp for vin. Men er det nok trøkk i den nye vinen?

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Kjendiser med egen vin har vi hatt i en årrekke, og et knippe av kjendisene har vært musikere, noen også rockemusikere. Både AC/DC og Motörhead lanserte egne viner i fjor. Nå har jeg verken smakt AC/DC sin «Highway to Hell» cabernet sauvignon eller «You Shook Me All Night Long» moscato, men da Motörheads shiraz kom i polhyllene i fjor, valgte jeg å forbigå den i stillhet. Skulle jeg gjettet musikksjanger etter vinstil, så hadde jeg nok havnet på boyband eller noe i den duren. Kanskje er det feil å forvente at når legendariske hardrockband lanserer egen vin, så vil det være vin med litt trøkk. Det er noen år siden undertegnede befant seg backstage på en konsert, og selv en vinnerd som meg har vel aldri hatt de store vinopplevelsene i et konsertlokale. Det er mulig den korrekte backstagevinen skal være en lettdrikkelig og snill «coca-cola-vin». Kanskje det rett og slett er feil å sammenligne musikkvinen med musikken. På den annen side var det vin med både trøkk og kvalitet som ble presentert da black metalbandet Satyricons vokalist, Sigurd Wongraven, lanserte sin vin i samarbeid med piemonteprodusenten Luca Roagna. Nå skal jeg innrømme at black metal aldri har vært min kopp te, men Wongravens vin er definitivt etter min smak. Det hører med til historien at Wongraven er over gjennomsnittet interessert i, og besitter en solid dose kunnskap om, vin. Han er også blant få rockemusikere som faktisk er involvert i selve produksjonen av egne viner.
Nytt på rockevinfronten i disse dager er at bergensbandet Fjorden Baby og sandnesrockerne i bandet Ingenting lanserer egen vin. Ingenting har lansert en mild og sødmefull backstagemerlot som trolig er glemt når flaska er tom. Vinen til bergensbandet Fjorden Baby har imidlertid litt mer substans. Ikke bare er selve vinen bedre, og billigere, men når du via QR-koden på baketiketten kan laste ned «Nice Time City High» i liveversjon og tre ulike remikser, er det også en grunn til å beholde tomflaska. På Vinmonopolets neste nyhetsslipp i mai kan vi se fram til to nye viner fra Satyricons Sigurd Wongraven, en økologisk champagne og en hvit bordeauxblanding fra Sørvest-Frankrike.
5
Wongraven Unione Barolo 2006, Piemonte/Italia
Dette er en vellaget barolo med middels dyp rubinrød farge som dufter av kirsebær, fuktig jord, blomster, tjære og lær. Den er fruktig og middels fyldig med god syre- og tanninstruktur, samt lang ettersmak.
53124, kr 340
5
Fjorden Baby 2011, Languedoc-Roussillon/Frankrike
Vinen har en middels dyp, rødlilla farge og tiltalende dufter av bjørnebær, solbær, lær og urter. Den er frisk og fruktig med middels fylde, god tannin- og syrestruktur og lang, lett urtepreget og litt rustikk ettersmak.
96734, kr 124,50
3
Ingenting Merlot 2010, Calabria/Italia
Vinen har en middels dyp rubinrød farge. Den dufter av søte, røde bær, plommesyltetøy og krydder. Vinen er enkel og sødmefull med litt varm frukt og middels fylde, samt milde tanniner, moderat syre og middels lang ettersmak.
96520, kr 150