Nyheter

Ny samling og venners hyllest

Gamle venner og nye Yttri-kjennere hyller lyrikeren som døde i 1980.

på Drammenstrallen: Lyriker Nils Yttri sammen med musiker Martin Haug i Museumsparken på Drammens Museum på 70-tallet. Onsdag spiller Martin Haug på Drammensbiblioteket i forbindelse med utgivelsen av Yttris diktsamling som Gyldendal forlag når gir ut i anledning hans 70-årsjubileum. FOTO: FELIX PRIBYL
Publisert Sist oppdatert

Tidligere i år ble det oppdaget et hittil ukjent manus, som Gyldendal forlag nå gir ut i anledning Nils Yttris 70-årsjubileum, og i kveld, onsdag kl. 19.30 blir det gratis slippfest på Drammensbiblioteket. Lanseringen av den nye diktsamlingen «Vender tilbake til deg, Paris» kombineres med en hyllest til Yttri, både musikalsk og litterært.

– Nils og jeg gjorde noen prosjekter sammen, hvor jeg spilte til hans lyrikk. Han var særlig glad i søramerikansk musikk, som jo er vakker og poetisk, det likte han godt, minnes musiker Martin Haug og fortsetter;

– Spesielt husker jeg vi opptrådte sammen på «Drammenstrallen» som var et fast innslag i Museumsparken, vi øvde hjemme hos Nils og brukte en del tid det.

«Drammenstrallen» trakk mange kjente navn og var et populært innslag i bybildet på 70 og 80-tallet, og ble arrangert av jazz- og viseklubben Loftet/Capodasten.

– Nils var snill, og på gode dager var han han fantastisk å snakke med, entusiastisk, varm og opptatt av andre mennesker. Jeg sitter igjen med bare gode minner etter Nils, han var veldig omsorgsfull, selv om han av og til elsket å provosere og få opp temperaturen litt. Gjennom å jobbe med ham, åpnet det seg noen dører til videre forståelse av lyrikk, redegjør Martin Haug, som ser fram til å spille under boklanseringen i kveld – selvfølgelig med søramerikansk musikk.

Flere andre kjente av lyrikeren kommer med sine bidrag, deriblant Jonas Fjeld, som også var venn av Yttri.

– Jeg skal fremføre en sang som heter Rosen, fra plata Morrakvist som kom ut i 2006, og som Lars Saabye Christensen har skrevet – om Nils, forteller Fjeld til Dagsavisen Fremtiden.

Nils Yttri døde i 1980, kun 33 år gammel. Han regnes som en av de mest spennende stemmene i norsk etterkrigslyrikk, og han har inspirert en rekke lyrikere og forfattere.

I tillegg til Yttri-vennene Martin Haug og Jonas Fjeld samles flere venner og nye Yttri-kjennere på biblioteket i kveld, blant andre Lars Saabye Christensen, Kristian Klausen, Jon Hernes og Joseph Angyal, konferansier er Jens Haugfos.

Powered by Labrador CMS