Sport

Er arbeidsnarkoman under VM, la seg halv fem

Landslagssjef Christian Berge frykter ikke at spillerne slås ut før VM-finalen søndag. Han brukte nesten hele natt til lørdag på å finsikte Frankrike.

Landslagstrener Christian Berge på lørdagens pressetreff i Paris.

Av Espen Hartvig

PARIS: Det er motstanderen i gullkampen foran 15.800 tilskuere.

- Klarer du å nyte dette?

- Gjett om jeg gjør. Det bruker jeg tid på. Er du godt forberedt og trygg på det du gjør, kan du gjøre det, sier Berge til NTB.

Han er ikke redd for at begivenheten skal "ta" de norske gutta søndag. - I en timeout mot Kroatia sa Bjarte (Myrhol): "Smil gutter. Dette er gøy".

Berge så hele tre Frankrike-kamper natten etter Kroatia-semifinalen.

Trønderen er helt arbeidsnarkoman under mesterskap og sovnet første halv fem natt til lørdag.

Topp motivert

Norge har overrasket mange på sin vei i verdensmesterskapet. Nå står laget kanskje bare 60 minutter unna et sensasjonelt VM-gull.

Søndag venter en fullsatt Bercy-hall på dem.

Berge fikk jobben våren 2014. Han overtok etter et svakt EM der svenske Robert Hedin i etterkant fikk sparken.

Berge har misset i to VM-kvalifiseringer siden, men et frikort sendte Norge til det pågående sluttspillet.

Parallellene til danskene fotballandslag i 1992-EM begynner å bli slående like: Danmark var ikke kvalifisert, men kom med og tok gull etter at krigen på Balkan førte til utelukkelser.

Bommet på straffer

Norge har misset på for mange straffekast i VM. Uttellingsprosenten er nede på bare 62.

Likevel satser Berge på samme folk i finalen i denne rekkefølgen: Sander Sagosen, Kristian Bjørnsen og Kent Robin Tønnesen. (NTB)

Powered by Labrador CMS