Innenriks

Uinteressert i kunnskap for å unngå justismord

Publisert Sist oppdatert

Rundt 130 andre rettsaktører som dommere politi og rettsmedisinere har meldt seg på seminaret om rettsmedisinsk sakkyndighet i straffesaker som Universitetet i Oslo arrangerer. Det blir vist til både Fritz Moen-saken der Moen etter sin død ble frikjent for to drap og til Torgersen-saken som gjenopptakelseskommisjonen for tiden arbeider med.

– Immune for nye fakta

Jusprofessor Ståle Eskeland som har engasjert seg sterkt i Torgersen-saken er en av arrangørene. Han reagerer på at ingen fra påtalemyndigheten er påmeldt.

– Man kan jo lure på hvorfor. Det er ikke bare i Fritz Moen-sakene at påtalemyndigheten synes immun for nye fakta og rasjonell argumentasjon skriver Eskeland i en e-post til Dagsavisen.

Undersøkelser fra USA viser at i 86 dokumenterte justismord hadde rettsmedisinere eller kriminalteknikere utpekt den uskyldige som skyldig i to av tre tilfeller. Eskeland hevder at dette er fordi de gjetter uten å bruke dokumentasjon og tror ikke forholdene er bedre i Norge.

Er kritiske

Men påtalemyndigheten avviser kritikken de får for ikke å møte på seminaret og hevder at de er veldig opptatt av temaet.

– Jeg må si at spørsmålet om bruk av sakkyndige har vært gjenstand for stor oppmerksomhet fra vår side sier Øyvind Øydegard statsadvokat ved Riksadvokatembetet.

Han mener de sakkyndige tilfører strafferettspleien en betydelig kompetanse men at påtalemyndigheten samtidig må være kritisk og vurdere sakens beviser på selvstendig grunnlag.

– Det har i det siste blitt understreket fra Riksadvokatens side at man i løpet av årene som er gått siden Moen-sakene ble pådømt har utviklet et mye mer kritisk blikk på bruk av sakkyndige i straffepleien sier Øydegard.

Det er også utarbeidet nye retningslinjer for bruk av sakkyndige i retten. De skal ha et avgrenset og presist mandat på hva de skal uttale seg om de skal ikke bli spurt om andre ting enn de er spesialister på og påtalemyndigheten skal ha et kritisk blikk på deres vurderinger og konklusjoner.

Øydegard understreker at han ikke kjenner til seminaret eller hvorfor ingen fra påtalemyndigheten har meldt seg på.

– Dette kan skyldes mange forhold men det som er sikkert er at det ikke er fordi vi føler oss utlært på området sier han.

Arbeide i fred

Statsadvokat Jørn S. Maurud som er ansvarlig for Torgersen-saken sier også han er veldig opptatt av temaet.

– Men jeg har ikke hørt om dette seminaret og kjenner ikke til om jeg har fått noen invitasjon.

Maurud er også kritisk til noen av foredragsholderne og mener det kan virke som om seminaret er en repetisjon av noen av argumentene for gjenopptakelse av Torgersen-saken.

– Vi vil ikke være med på å argumentere for eller imot denne saken nå vi lar gjenopptakelseskommisjonen arbeide i fred og venter på at de skal legge fram sin avgjørelse i løpet av oktober sier han.

Søke kunnskap

Tidligere justisminister Odd Einar Dørum skal sitte i panelet på en av diskusjonene og synes temaet som skal diskuteres er interessant.

– Jeg synes alle parter bør dra på dette seminaret og søke kunnskap og skape debatt om rettssikkerheten sier Dørum.

Han understreker at han drar til møtet med åpent sinn uten å ha låst seg i noen oppfatning om hva som er rett enten når det gjelder sakkyndige eller eventuelle justismord som kan ha blitt begått med bakgrunn i deres arbeid.

Powered by Labrador CMS