Innenriks

Hyttesalget øker markant – nøytral prisutvikling

Eiendom Norge erklærer hyttemarkedet for friskmeldt etter å ha sett en betydelig økning i omsetningsvolum i første halvår i år.

– Det verste synes nå å ligge bak oss i hyttemarkedet, og særlig for sjøhyttene, sier administrerende direktør Henning Lauridsen i Eiendom Norge.

Han legger torsdag fram salgsstatistikk for fjellhytter, sjøhytter og innlandshytter i første halvår.

– For fjellhyttene og innlandshyttene har gjennomsnittprisene steget så langt i 2024, sier Lauridsen i en pressemelding.

  • Prisene for fritidsboliger falt med 0,6 prosent i første halvår 2024. Den typiske fritidsboligen i Norge koster nå 3.210.967 kroner.
  • Det ble det solgt 2600 hytter i Norge i første halvår – 8,7 prosent flere enn i samme periode i fjor.

– Både i kroner og prosent er det sjøhyttene som har hatt det største prisfallet. I 2022 målte vi gjennomsnittprisen for en sjøhytte til over 4 millioner. Nå ligger gjennomsnittsnivået for både fjellhytter og sjøhytter tilnærmet likt, sier Lauridsen.

  • Fjellhyttene hadde en gjennomsnittspris på 3.498.164 kroner, opp 3,8 prosent fra 2023.
  • Sjøhyttene hadde en gjennomsnittspris på 3.457.321 kroner, ned 7,8 prosent fra 2023.
  • Innlandshyttene hadde en gjennomsnittspris på 1.903.051 kroner, opp 7,4 prosent fra 2023.

Les også: Hit bør du ikke reise hvis du vil unngå hetebølge i sommer (+)

Hold deg oppdatert. Få daglig nyhetsbrev fra Dagsavisen

Mer fra Dagsavisen