Nyheter
Kinas økonomi fortsetter å vakle: – Arbeidsmarkedet i sentrum for bekymringen
Ferske nøkkeltall fra giganten i øst understreker hvor alvorlig det står til med økonomien. Eksperter etterlyser finanspolitiske lettelser, mens Vesten strammer til med tollsatser på kinesiske varer.
Nøkkeltall fra Kina viser at økonomien står overfor store utfordringer. Særlig et tynget boligmarked preger økonomien, og bremser vekst. Bildet er fra en handlegate i Kinas hovedstad Beijing.
ADEK BERRY
Eiendomsmarkedet i Kina fortsetter å tynge økonomien. Nå peker også pilene nedover i produksjonsindustrien landet i stor grad har belaget seg på for økonomisk vekst gjennom eksport. Flere eksperter antyder nå at myndighetene i Beijing vil måtte stimulere økonomien ytterligere om landet skal nå vekstmålet på 5 prosent i 2024. Kina forsøker å øke kinesisk forbruk, men innbyggere er tilbakeholden med å bruke penger.
Ifølge tall publisert fra kinesisk Statistisk sentralbyrå (National Bureau of Statistics) falt «Purchasing Managers’ Index» (PMI), eller Innkjøpssjefenes indeks, som indikerer om industrisektoren vokser, ligger stabilt, eller krymper, fra 49,4 i juli til 49,1 i august. Aktiviteten ved kinesiske fabrikker krympet med det for fjerde måned på rad, med tiltakende blinking i varsellamper om deflasjon.
Professor i makroøkonomi ved Norges Handelshøyskole, Gernot Peter Doppelhofer, sier kinesiske myndigheter prøver å gripe inn i økonomien i enda større grad enn før som et forsøk i å rette opp i tilbakegangen.