Nye takter
Marc Almond, en av Storbritannias beste popstjerner, ble æresdoktor i filosofi ved Edge Hill University i 2017.
Edge Hill University
Berømmelse og ære
37 år etter at Soft Cells «Tainted Love» ble en verdenshit med evig liv ble Marc Almond utnevnt til Officer of the Order of the British Empire før nyttår. Fordi han også har gjort så veldig mye mer.
Marc Almond sto uansett for tur til å bli omtalt på disse sidene da han i den britiske dronningens såkalte «New Year’s Honors list» ble tildelt ordenen OBE. Dette er ikke det samme som å bli adlet og kunne sette «Sir» foran navnet sitt (den æren gikk i år høyst fortjent til Barry Gibb og Ringo Starr), men er likevel ansett som en svært stor ære i Storbritannia. Almond har fått anerkjennelsen for å ha satt sitt preg på musikklivet i snart 40 år, men kanskje også for sin rolle i å fremme toleranse og likeverd, bare ved å være seg selv:
– Jeg er fascinert av livet, det bisarre, fargerike, det dramatiske, livet på gata. Jeg skriver om taperne, overleverne, de malplasserte særingene, knuste hjerter og ensomme liv, fortalte han i et intervju i Nye Takter i 1985.
Almond selv var begeistret for sin OBE, og hadde ingen betenkeligheter med å bli omfavnet av offentligheten.