Nyheter
Crescendo fra de unge
Bibliotekets aula er som skapt for kvelder med strykere, og for applausen som klasket inn i veggene rundt de unge menneskene som var samlet der onsdag kveld. Ikke så rart, når barn og ungdom har et høyt nivå inne i ung alder.
COSPLAY PÅ LØRDAG, FIOLIN PÅ ONSDAG. Madeleine Malmberg er en utadvent frøken som ikke lot anledningen gå fra seg til å grave i jobben til en som intervjuer folk til daglig. - Jeg har lyst til å bli journalist eller musiker, sier hun og løfter buen.
Langt ut på allfarvei, på god avstand fra kommersiell popkultur, finner vi Crescendostrykerne som iherdig perfeksjonerer skjønnhet. Unge mennesker som drar buene over instrumenter Beethoven, Bach og Mozart komponerte stykker til.
En gang var de i kulturlivets sentrum, men i moderne tider har de måttet vike for instrumenter, og sjangere, som produserer stjerner av en helt annen sort. Men allikevel er det pågang hos strykerne.
- Det er veldig populært å gå hos oss, sier Vigdis Irene Kristiansen, fagleder for musikkavdelingen og fiolinlærer ved Kulturskolen i Fredrikstad. - Vi har lange ventelister for strykeinstrumenter. Det er få som slutter når de har begynt og som regel fortsetter de å spille. De yngste her i dag er seks år, men barn kan begynne helt ned i fireårsalderen.