Debatt

Skolen trenger andre typer ledere enn dette

Når Marte Gerhardsen skal avløses som utdanningsdirektør i Oslo, må man finne en kandidat med reell kompetanse om skole.

Direktør i Utdanningsetaten i Oslo Marte Gerhardsen.
Den neste utdanningsdirektøren i Oslo bør ha andre kvalifikasjoner enn Marte Gerhardsen. Det er ikke nok å kunne håndtere media eller byråkratiske og politiske prosesser, mener Jan Jørgen Skartveit.
Publisert Sist oppdatert

Selskaper i næringslivet som lykkes med å opprettholde eierskap og økonomisk bærekraft gjennom flere generasjoner, lar ofte de unge i familien – de som er tiltenkt senere lederfunksjoner – jobbe noen år «på gulvet».

Slik får de unge lederemnene innsikt i selskapets kjernevirksomhet og organisasjonens «nuts and bolts»; de vesentlige detaljene. Først når de har en viss erfaring og forståelse for virksomheten, får de utøve ledelse i bedriften.

Sosialdemokratiet i Norge passerer 90 år i år, og bevegelsens suksess baserte seg på at de «på gulvet», de med erfaringer fra den gjenstridige hverdagsvirkeligheten, fikk avgjørende makt i hvordan samfunnet skulle utformes og styres.

Hei
Du må ha et aktivt abonnement for å lese videre

5 uker - 5 kroner

KJØP

Powered by Labrador CMS