Debatt

Svett av nettleie

Historisk lave strømpriser har gjort selskapenes nettleie synligere, og mer forhatt. Det er imidlertid lite forbrukere kan gjøre med nettleien. Man bør fokusere på det man kan gjøre noe med.

Publisert Sist oppdatert
Dette er et debattinnlegg som gir uttrykk for skribentens holdninger og meninger. Du kan sende inn debattinnlegg til debatt@dagsavisen.no.

Dagens strømpriser er historisk lave. «Laveste priser på 15 år», var overskriften i DinSide i 2015, og prisene har fortsatt å falle. For mange betyr det at strømregningene blir mindre avskrekkende. Strømforbruket er imidlertid ikke det eneste vi betaler for. Den andre kostnaden er nettleie. Det er en kostnad flere har et anstrengt forhold til.

Nettleie er det du betaler for å få transportert strømmen til boligen. Det er nettselskapene selv som fastsetter nettleien, men Norges Vassdrags- og Energidirektorat (NVE) kontrollerer at selskapenes inntekter ikke er høyere enn de har fått tillatelse til.

Det er kun én leverandør av strømnett i et gitt område, og prisen man betaler for leie av strømnettet er hovedsakelig bestemt av topografiske og klimatiske forhold. Det koster som regel mer å forsyne strøm til et område med spredt bebyggelse, enn i tettbygde strøk. Smarte Penger skrev i fjor om Fitjar, hvor nettleien kostet 63 øre, sammenlignet med 26 øre i Bergen. Det betyr at en husholdning med 20.000 kWh i forbruk i Fitjar betalte 7.500 kroner mer enn en husholdning i Bergen.

Ettersom kraftprisene har gått ned, har nettleien blitt mer synlig. Og mindre likt. Det er forståelig. Samtidig er det lite man får gjort med nettleien. Det koster å forsyne Norge med strøm!

Det betyr ikke at man ikke kan spare penger. Bare at nettleien er feil vei å gå. Det beste man kan gjøre for å spare penger på strøm, bortsett fra å redusere forbruket, er å finne de billigste abonnementene. For der nettleien er priset som et monopol, må strømselskapene kjempe om deg som forbruker med rimelige strømpriser.

Ifølge Forbrukerrådet hadde kun én av tre husstander byttet strømleverandør de siste to årene i 2015. Det er for få. Til tross for lave strømpriser er det fremdeles tusener å spare på å finne de beste abonnementene. Så får man heller venne seg til å bli svett av nettleie.

Powered by Labrador CMS