Håndball-VM for kvinner i Japan 2019, her er fullt program

Når spiller Norge? Vi gir deg full VM-oversikt.

Se fullt program lenger ned i saken

Håndball-VM 2019 for kvinner blir det 24. mesterskapet i håndball for kvinner og arrangeres i Japan. Mesterskapet startet 30. november, mens finalen spilles 15. desember.

Norge spiller neste kamp onsdag mot Tyskland, 12.30.

Alle kamper vises hos TV3 og Viasat.

Dette er Norges kamper i hovedrunden (norsk tid):

Søndag 8. desember: Danmark - Norge 19-22.

Mandag 9. desember: Sør-Korea – Norge 25-36.

Onsdag 11. desember: Tyskland - Norge (12.30).

Øvrige kamper:

Søndag: Serbia - Sør-Korea 36-33, Tyskland - Nederland 25-24.

Mandag: Tyskland – Serbia 28-29, Danmark – Nederland 27-24.

Onsdag: Serbia – Danmark, Nederland – Sør-Korea.

Stillingen:
1) Norge 6 poeng, 2) Tyskland 5 poeng, 3) Nederland og Serbia 4 poeng, 4) Danmark 3 poeng, 6) Sør-Korea 2 poeng

Dette er forutsetningene før onsdagens avslutningen av hovedrunden:

 * Seier for Norge vil gi norsk gruppeseier og semifinale mot lag nummer to i den andre puljen.

* Uavgjort for Norge gir også norsk gruppeseier og semifinale mot den andre puljetoppen.

* Tap for Norge medfører at Tyskland vinner gruppen. Norge går til semifinale og møter den andre puljevinneren, men bare dersom Nederland ikke vinner sin kamp mot Sør-Korea.

* Havner Norge og Nederland på samme poengsum, går nederlenderne foran på innbyrdes oppgjør fra puljespillet.

* Står Serbia og Norge med seks poeng hver, går Norge videre etter seier mot Serbia i innledende runde.

* Havner Nederland, Serbia og Norge alle på seks poeng, avgjør også innbyrdes oppgjør. Der er nederlenderne best.

Norge er altså klar for semifinale før sin egen kamp dersom Nederland ikke tar to poeng mot Sør-Korea.

Norges innledende kamper:

Norge - Cuba 47 - 16 (lørdag 30. november, 12.30)

Slovenia - Norge 20-36 (mandag 2. desember, 12.30)

Norge – Serbia 28-25 (tirsdag 3. desember 12.30)

Norge - Angola 30-24 (torsdag 5. desember, 12.30)

Nederland - Norge 30-28 (fredag 6. desember, 12.30)

Gruppe A.

Sluttabell etter kampene fredag

De tre beste til hovedrunden.

Nederland 5 4 0 1 178 - 134 8
Norge 5 4 0 1 169 - 115 8
Serbia 5 3 0 2 155 - 143 6
Angola 5 2 0 3 150 - 151 4
Slovenia 5 2 0 3 142 - 150 4
Cuba 5 0 0 5 120 - 223 0

Ingvild Kristiansen Bakkerud, Stine Bredal Oftedal, Malin Larsen Aune, Silje Katrine Waade, og Kari Brattset Dale jubler under kampen mellom Slovenia og Norge i Aqua Dome Kumamoto.
Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix
Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix

Dette er Norges tropp

Målvakter:

Silje Solberg (Siofok), Andrea A. Pedersen (Vipers Kristiansand).

Utespillere:

Emilie Hegh Arntzen (Vipers Kristiansand), Heidi Løke (Vipers Kristiansand), Silje Waade (Vipers Kristiansand), Stine Bredal Oftedal (Györ), Malin Aune (Vipers Kristiansand), Kari Brattset Dale (Györ), Helene Gigstad Fauske (Herning-Ikast), Moa Högdahl (Viborg), Marit Røsberg Jacobsen (Esbjerg), Ingvild Bakkerud (Odense), Camilla Herrem (Sola), Sanna Solberg (Esbjerg), Marta Tomac (Vipers Kristiansand), Stine Skogrand (Herning-Ikast).

Reserver: Kristine Breistøl (Esbjerg), Tonje Enkerud (Storhamar), Emily Stang Sando (Buducnost

Disse nasjonene er med

24 nasjoner er kvalifisert.

Japan, Frankrike (regjerende mester), Angola, Kongo, Senegal, Australia, Kasakhstan, Kina, Sør-Korea, Nederland, Romania, Nederland, Romania, Russland, Argentina, Brasil, Cuba, Danmark, Montenegro, Norge, Serbia, Slovenia, Spania, Sverige, Tyskland, Ungarn.

Hovedrunden og finale

* De tre beste går videre til hovedrunden.

* Hovedrunden spilles fra 8. desember i to grupper.

* Semifinaler spilles 13. desember.

* Finale og bronsefinale spilles 15. desember.

Slik spilles mesterskapet

Lørdag 30/11:

Gruppe A (i Kumamoto): Serbia – Angola 32-25, Nederland – Slovenia 26-32, Norge – Cuba 47-16.

Gruppe B (i Yamaga): Tyskland – Brasil 30-24, Frankrike – Sør-Korea 27-29, Danmark – Australia 37-12 (i Kumamoto).

Gruppe C (i Yasushiro): Montenegro – Senegal 29-25, Ungarn – Kasakhstan 39-15, Romania – Spania 16-31 (i Kumamoto).

Gruppe D (i Kumamoto): Japan – Argentina 24-20, Russland – Kina 26-11, Sverige – Kongo 26-16

Søndag 1/12:

Gruppe B (i Yamaga): Brasil – Frankrike 19-19, Australia – Tyskland 8-34, Sør-Korea – Danmark 26-26 (i Kumamoto).

Gruppe C (i Yasushiro): Kasakhstan – Montenegro 21-30, Senegal – Romania 24-29, Spania – Ungarn 29-25 (i Kumamoto).

Mandag 2/12:

Gruppe A (i Kumamoto): Cuba – Serbia 27-46, Angola – Nederland 28-35, Slovenia – Norge 20-36.

Gruppe D (i Kumamoto): Argentina – Russland 22-35, Kongo – Japan 16-28, Kina – Sverige 19-32.

Tirsdag 3/12:

Gruppe A (i Kumamoto): Nederland – Cuba 51-23, Slovenia – Angola 24-33, Norge – Serbia 28-25.

Gruppe B (i Yamaga): Sør-Korea – Brasil 33-27, Frankrike – Australia 46-7, Danmark – Tyskland 25-26 (i Kumamoto).

Gruppe C (i Yasushiro): Ungarn – Montenegro 24-25 (i Kumamoto), Spania – Senegal 29-20, Romania – Kasakhstan 22-20.

Gruppe D (i Kumamoto): Russland – Kongo 34-13, Kina – Argentina 28-34, Sverige – Japan 34-26.

Onsdag 4/12:

Gruppe B (i Yamaga): Australia-Sør-Korea 17-34, Tyskland – Frankrike 25-27, Danmark – Brasil 24-18.

Gruppe C (i Yasushiro): Kasakhstan-Spania 16-43, Montenegro-Romania 27-26, Ungarn – Senegal 30-20.

Torsdag 5/12:

Gruppe A (i Kumamoto): Cuba – Slovenia 26-39, Serbia – Nederland 23-36, Norge – Angola 30-24.

Gruppe D (i Kumamoto): Kongo – Kina 25-24, Japan – Russland 23-33, Sverige – Argentina 30-23.

Fredag 6/12:

Gruppe A (i Kumamoto): Serbia – Slovenia 29-27, Angola – Cuba 40-30, Nederland – Norge 30-28.

Gruppe B (i Yamaga): Brasil – Australia 31-9, Tyskland – Sør-Korea 27-27, Frankrike – Danmark 18-20 (i Kumamoto).

Gruppe C (i Yasushiro): Montenegro – Spania 26-27, Senegal – Kasakhstan 30-20 (i Kumamoto), Romania – Ungarn 28-27.

Gruppe D (i Kumamoto): Japan – Kina 35-18, Argentina – Kongo 25-16, Russland – Sverige 30-22.

Søndag 8/12:

I Kumamoto, hovedrunden:

Gruppe 1: Norge – Danmark 22-19, Serbia – Sør-Korea 36-33, Nederland – Tyskland 23-25.

Gruppe 2: Romania – Russland 18-27, Montenegro – Japan 30-26, Spania – Sverige 28-28.

Presidents Cup: Ungarn – Argentina 04.30, Angola – Frankrike 04.30, Cuba – Australia 02.00, Kasakhstan – Kina 04.30, Slovenia – Brasil 07.00, Senegal – Konge 10.00.

Mandag 9/12:

I Kumamoto, hovedrunden: Gruppe 1: Sør-Korea – Norge 25-36, Tyskland – Serbia 28-29, Danmark – Nederland 27-24.

Plasseringskamper:

Kamp om 13.-plass: Ungarn – Frankrike 21-26.

Kamp om 15.-plass: Argentina – Angola 27-30.

Kamp om 17.-plass: Brasil – Senegal 22-18.

Kamp om 19.-plass: Slovenia – Kongo 29-27.

Kamp om 21.-plass: Cuba – Kasakhstan 29-29 (4-2 på straffer).

Kamp om 23.-plass: Australia – Kina 15-33.

Tirsdag 10/12:

I Kumamoto, hovedrunden:

Gruppe 2: Russland – Montenegro 35-28, Japan – Spania 31-33, Sverige – Romania 34-22.

Stillingen: 1) Russland 8 poeng, 2) Spania 7, 3) Sverige 5, Montenegro 4, Japan 0, Romania 0.

Onsdag 11/12:

I Kumamoto, hovedrunden:

Gruppe 1: Serbia – Danmark, Norge – Tyskland, Nederland – Sør-Korea.

Gruppe 2: Romania – Japan, Montenegro – Sverige, Spania – Russland.

Fredag 13/12:

I Kumamoto: Semifinaler 09.30 og 12.30.

Plasseringskamper, kamp om 7.-plass 03.30, kamp om 5.-plass 06.30.

Søndag 15/12:

I Kumamoto: Bronsekamp 09.30, finale 12.30.

Kilde: NTB