Det ble klart da landslagssjef Gemma Grainger tok ut troppen på Ullevaal stadion tirsdag.
– Dette er vanskelige valg, men de beste valgene for begge. Jeg har hatt individuelle samtaler med begge, forskjellige samtaler, innledet Grainger før hun forklarte:
– Maren har jobbet seg tilbake fra skaden fra februar-kampene. Hun er helt frisk fra den, men hun mangler spilletid. Så vi følte at dette var riktig avgjørelse. Hun holder også på å finne seg en ny klubb og kan konsentrere seg om det.
– Når det gjelder Ada så er også hun i rehabilitering etter skade, sa Grainger, før hun utdypet til NTB:
– Hun kunne ikke spille den andre kampen mot Italia. Hun trenger tid til å bygge seg opp igjen. Å haste henne tilbake til disse kampene ville ikke vært rett. Jeg vil at Ada skal være «fit» for dette laget, og det vil hun også. Hun er klar for neste sesong med Lyon og med oss, og jeg er veldig spent.
– Gjør alt hun kan
Hegerberg har kun startet én av Norges seks landskamper under ledelse av Grainger. I nasjonsligaomspillet mot Kroatia i februar måtte Hegerberg stå over returoppgjøret på norsk jord. Til den neste samlingen måtte 28-åringen melde forfall på grunn av en skade, før det kun ble med en halvtime da Norge spilte kamp nummer tre og fire i EM-kvalifiseringen i mai og juni.
– Bekymrer skadesituasjonen deg?
– Det bekymrer meg ikke. Det er bare uheldig. Jeg skulle gjerne hatt Ada i samtlige seks kamper. Det hadde vært perfekt. Hun ønsker også å være tilgjengelig hele tiden. Hun jobber veldig hardt, og hun gjør alt hun kan. Vi må gjøre det som er rett for henne, og det er å la henne få tid, sier Grainger.
Nøkkelkamper
Det er fjerde samling for henne siden hun ble ansatt som landslagssjef i januar. På de seks første kampene har det blitt tre seirer, to uavgjort og ett tap.
I troppen til kampene mot Finland og Nederland mangler hun to rutinerte landslagsspillere, men hun har med store stjerner som Caroline Graham Hansen og Guro Reiten.
12. juli skal Norge på besøk til Finland, før Nederland venter i den siste EM-kvalifiseringskampen 16. juli. Norge er nummer to i gruppa, to poeng bak Nederland på topp. Italia er på 3.-plass med like mange poeng som Norge, mens Finland følger ett poeng bak.
De to beste i hver av gruppene på A-nivået tar seg direkte til EM-sluttspillet, det vil si åtte lag. Dessuten får både gruppetreeren og gruppefireren på nivå A seedet plass i omspillet om de siste sju EM-plassene.
---
Dette er Norges tropp til kampene:
Målvakter: Cecilie Fiskerstrand (LSK Kvinner), Aurora Mikalsen (Brann), Guro Pettersen (Werder Bremen).
Backer: Marit Bratberg Lund (Brann), Maria Thorisdottir (Brighton), Tuva Hansen (Bayern München), Guro Bergsvand (Brighton), Marthine Østenstad (Brann), Thea Bjelde (Vålerenga), Emilie Marie Woldvik (LSK Kvinner), Mathilde Harviken (Rosenborg).
Midtbanespillere: Ingrid Syrstad Engen (Barcelona), Vilde Bøe Risa (Atlético Madrid), Karina Sævik (Vålerenga), Guro Reiten (Chelsea), Justine Kielland (Wolfsburg), Frida Maanum (Arsenal), Lisa Naalsund (Manchester United).
Spisser: Caroline Graham Hansen (Barcelona), Celin Bizet Ildhusøy (Tottenham), Elisabeth Terland (Brighton), Signe Gaupset (Brann), Sophie Román Haug (Liverpool).
---
(©NTB)