Sport
Hard kamp om TV-tider i VM: – Alle ønsker seg den seneste
Norge møter Danmark til semifinale i håndball-VM tidlig fredag kveld. Viaplays norske sportssjef skulle helst hatt senere avkast.
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Norges naboduell er lagt til klokken 17.30, mens Sverige og Frankrike spiller fra 20.30.
– Alle TV-kanaler som kommer til semifinale, ønsker seg det seneste kamptidspunktet for å fange flest mulige seere. Men internt i Viaplay har vi også to land (Sverige og Norge) å ta hensyn til i en sånn fordeling, og da kommer det enda flere hensyn i spill, sier Viaplays norske sportssjef Kristian Oma til NTB.
– Til slutt er det uansett ikke vi som bestemmer, og selv om vi trolig ville fått enda flere seere med senere kamptidspunkt – tror vi det blir veldig mange nordmenn som starter fredagskvelden på TV3 og Viaplay i det som trolig blir en kanonkamp mot Danmark, fortsetter han.
Sist Norge og Danmark møttes i en viktig kamp, var i fjorårets EM-finale. Da stakk de norske håndballjentene av med tittelen etter en opphenting i 2. omgang.
Danmark har ikke vunnet et mesterskap siden OL i 2004, mens Norge står med 13 titler siden den gang.