LES OGSÅ: – Barna våre får et uverdig tilbud
– Begrepsblanding
– Her er det viktig å presisere at vi ikke driver behandlingstiltak. Stavanger kommune har lagt ut et avlastningsanbud. Vi fokuserer på å levere gode avlastningstjenester. Behandling skal brukerne motta en annen plass, forklarer Vidar Aanby, regiondirektør i Aleris.
LES OGSÅ: – Tvangsflyttet fra omsorgsbolig
Aanby presiserer at det er stor forskjell på vilkårene for anbudskonkurransen – avlastning – og det foreldrene etterlyser, nemlig et bredere behandlingstilbud.
– Aleris har et veldig godt samarbeid både med Stavanger kommune og foreldrene til brukerne. Det blir ikke riktig å trekke inn oss i en diskusjon om behandling, sier Aanby og legger til at Aleris jevnt over scorer høyt på tilfredshet både hos brukere og pårørende.
Mener vilkårene følges
Også hos Heimta presiserer de at vilkårene for anbudet er fulgt. Daglig leder Truls Navestad sier at anbudet for heldøgns bo- og omsorgstjenester også var rettet mot de tyngste brukerne.
– Konkurransen var lyst ut også med tanke på denne brukergruppen, og Stavanger kommune har tatt den vurderingen at vi er riktig leverandør, sier Truls Navestad til RA.