Verden

Fra nedtur til opptur for Merz – fikk flertall etter drama

Friedrich Merz (CDU) ble endelig godkjent som Tysklands nye statsminister tirsdag. 69-åringen møtte uventet motbør fra start, men det snudde til slutt.

Friedrich Merz etter avstemningen i første runde.

CDU-leder Friedrich Merz fikk det nødvendige flertallet i andre forsøk og ble tirsdag ettermiddag endelig godkjent som tysk statsminister. Merz sa deretter ja til å ta på seg oppdraget. Han tar over for Olaf Scholz som har sittet som statsminister siden 2021.

Men tyske politikere, eksperter og medier reagerte med sjokk da CDU-lederen ikke fikk de nødvendige stemmene i den første statsminister-avstemningen tidligere på dagen tirsdag. Nederlaget i den første avstemningen blir omtalt som en flause for den ferske statsministeren. Det er første gang det skjer i Tyskland etter krigen.

Den tyske storavisen Der Spiegel omtalte resultatet i den første runden som «et politisk jordskjelv i forbundsdagen».

– Det er veldig overraskende. Det er helt, helt uventet. Rett og slett, sa Tyskland-ekspert Astrid Sverresdotter Dypvik til Dagsavisen.

Hun var lettere sjokkert over nyheten om at Merz tapte den første runden. Dypvik er historiker og har skrevet en rekke bøker om tysk etterkrigshistorie.

Astrid Sverresdotter Dypvik, fra Tankesmien Agenda, under valgvaken for det tyske valget på Youngs i Oslo søndag. Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB

I den første avstemningen fikk Merz kun 310 av de nødvendige 316 stemmene. I den andre avstemningen fikk Merz 325 stemmer i nasjonalforsamlingen i Berlin.

CDU, søsterpartiet CSU og SPD har inngått avtale om å danne koalisjonsregjering, og statsministeravstemningen ble nærmest regnet som en formalitet.

Sjeføkonom Holger Schmiedin i storbanken Berenberg sa tidlig tirsdag at Merz trolig kom til å bli valgt i andre runde, men at den første voteringen viste at koalisjonen ikke er samlet.

– At Merz ikke ble valgt i første runde, kaster en mørk skygge over koalisjonens framtid, sa statsviter Philipp Köker ved Universitetet i Hannover til nyhetsbyrået Reuters.

EU-gratulasjon

Leder av ytre høyre-partiet Alice Weidel krevde nyvalg etter Merz’ nederlag i første runde.

– Det viser det svake fundamentet som den svake CDU-SPD-koalisjonen ble bygd på, som velgerne stemte imot, skrev hun på X.

– Merz har betalt prisen for alt sitt renkespill foran valget, skrev parlamentarikeren Bernd Baumann (AfD) på X.

Etter seieren i andre runde fikk Merz en rekke gratulasjoner fra rundt om i Europa, deriblant fra EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen.

– Med deg flytter en erfaren venn og Europa-kjenner inn i statsministerkontoret. Vi skal jobbe sammen for et sterkt og mer konkurransedyktig Europa. Jeg gleder meg til å jobbe tett med deg, sa von der Leyen.

– Jeg vil gratulere Friedrich Merz som ny statsminister i Tyskland. Jeg var heldig å få møte Merz forrige uke, og er trygg på at han med en borgerlig ledet regjering vil styre Tyskland trygt, og være viktig for å sikre et sterkere Europa fremover, skrev Høyre-leder Erna Solberg i en epost til NTB.

EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen gratulerer Tysklands nye statsminister. Foto: Justin Tallis / AP / NTB

Les også: AfD bestrider ekstremist-klassifisering – kaller det politisk motivert

Mer fra Dagsavisen