Dermed har minst 4544 personer mistet livet hittil i år som følge av gjengvolden i landet.
– Den siste økningen i vold i Haitis hovedstad er et varsel om at vi ennå ikke har sett det verste. Gjengvolden på stanses umiddelbart. Haiti må ikke forsvinne dypere inn i kaos, sier FNs menneskerettighetssjef Volker Türk.
Rundt 80 prosent av området rundt Port-au-Prince er nå kontrollert av væpnede grupper, og den siste tiden har de tatt kontroll over stadig flere områder.
Leger Uten Grenser (MSF) kunngjorde tirsdag at organisasjonen stanser arbeidet i Port-au-Prince-området etter å ha blitt truet av både politi og væpnede gjenger.
Farlig hjelpearbeid
Det er fortsatt mange andre humanitære organisasjoner til stede, men den ekstreme voldstrusselen gjør det vanskelig å møte behovene til befolkningen, ifølge Plan.
– Blokader og ran gjør at varer og hjelpearbeidere må fraktes med helikopter eller fly, sier generalsekretær Kari Helene Partapuoli i Plan International Norge.
Hjelpeorganisasjonen er fortsatt i Haiti og leverer nødhjelp gjennom lokale organisasjoner som har nettverk i områdene som er vanskeligst å nå.
– Barn og unge føler seg utrygge når de må oppholde seg på midlertidige tilfluktssteder. De forteller oss at de lever med frykt for vold, trusler og angrep fra væpnede grupper, i tillegg til kidnappinger og trafficking, sier Partapuoli.
Barn på flukt
Den haitiske regjeringen ba i 2022 om internasjonal hjelp for å bekjempe de mektige kriminelle gjengene i landet, og FNs sikkerhetsråd godkjente et slikt oppdrag i fjor.
Til nå er kun en brøkdel av de lovte mannskapene sendt, og haitiske ledere har jobbet for å gjøre om oppdraget til en fredsbevarende styrke for å sikre bedre finansiering. FNs sikkerhetsråd skal møtes onsdag for å diskutere voldsspiralen i landet.
Plan sier halvparten av de internt fordrevne i Haiti er barn. Mange blir tvangsreturnert selv om de kommer seg ut av landet.
– Vi er dypt bekymret for barn og kvinner som blir tvangsdeportert fra Den dominikanske republikk til Haiti. Deportasjonene blir ofte gjennomført under brutale og inhumane forhold, sier Partapuoli.
– Det gjør at barn, særlig enslige mindreårige, er utsatt for trafficking, barnearbeid, seksuell utnyttelse og rekruttering til væpnede grupper. Barn må beskyttes og ikke sendes tilbake til utrygge områder, fastslår hun.