Dette er 1. mai-talerne landet rundt

Kommunevalgkampen kommer til å prege årets 1. mai-talere.

Av Torgny Hasås

Talerstolene 1. mai blir i år preget av at det er et snaut halvår igjen til kommunevalget. Talerstolene i de store byene er i stor grad forbeholdt kandidater til kommunevalget. Men Arbeiderpartiets nestleder Hadia Tajik skal holde hovedtalen i Bergen, LO-leder Hans-Christian Gabrielsen slipper til i Stavanger og Arbeiderparti-leder Jonas Gahr Støre skal til Kristiansand.

Lista er ikke komplett. Send inn beskjed om mangler og endringer.

Agder

Arendal: Roger Heimli

Eydham: Jonas Gahr Støre

Kristiansand: Jonas Gahr Støre

Vennesla: Jonas Gahr Støre

 

Akershus

Asker: Bjørnar Moxnes

Bærum: Mette Nord

Eidsvoll: Anette Trettebergstuen

Jessheim: Audun Lysbakken

Lillestrøm: Silje Josten Kjosbakken

Lørenskog: Mette Nord

Nesodden: Bjørnar Moxnes

Ås: Audun Lysbakken

 

Buskerud

Drammen: Monica Myrvold Berf, ordførerkandidat for Arbeiderpartiet

Kongsberg: Arne Nævra

Lier: Silje Kjellesvik Norheim, ordførerkandidat for Arbeiderpartiet

Nedre Eiker: Monica Myrvold Berf, ordførerkandidat for Arbeiderpartiet

Les også: Oslo Frp vil bruke 1. mai til bomaksjon

 

Finnmark

Alta: Kristina Hansen

Båtsfjord: Ragnhild Vassvik

Gamvik: Runar Sjåstad

Hammerfest: Lars Haltbrekken, Marianne Sivertsen Næss

Kirkenes: Lise Christoffersen, Kirsti Bergstø

Lebesby: Runar Sjåstad

Loppa: Geir Ove Bakken

Nordkapp: Tarjei J. Bech

Porsanger: Ulf Ballo

Tana: Ragnhild Vassvik

Vadsø: Helga Pedersen

Vardø: Kirsti Bergstø

 

Hedmark

Elverum: Audun Lysbakken

Hamar: Audun Lysbakken

 

Hordaland

Bergen: Hadia Tajik, nestleder i Arbeiderpartiet; Mikkel Grüner fra SV; Sofie Marhaug fra Rødt

 

Møre og Romsdal

Kristiansund: Martin Kolberg

Molde: Petter Eide

Volda: Mona Fagerås

Ørsta: Mona Fagerås

Ålesund: Arild Grande

Les også: Åttetimersdagen feirer hundre år, igjen 

 

Nordland

Glomfjord: Trude Tinnlund

Leirfjord: Bjørnar Skjæran

Lofoten: Torgeir Knag Fylkesnes

Mo i Rana: Are Tomasgard

Mosjøen: Are Tomasgard

Sandnessjøen: Bjørnar Skjæran

 

Oppland

Gjøvik: Jørn Eggum

Lillehammer: Jørn Eggum

Jevnaker: Espen Barth Eide

 

Oslo

Raymond Johansen, byrådsleder og førstekandidat Oslo Arbeiderparti; Eivor Evenrud, førstekandidat for Rødt Oslo; Marianne Borgen, ordfører og førstekandidat for Oslo SV; Cristina Faciaben, internasjonal sekretær i den spanske fagbevegelsen CCOO; Rolf Ringdal, leder i Norsk Lokomotivmannsforbund

 

Rogaland

Haugesund: Solfrid Lerbrekk

Sandnes: Hans-Christian Gabrielsen

Stavanger: Hans-Christian Gabrielsen


Sogn og Fjordane

Aurland: Torbjørn Vereide

Bremanger: Ingrid Heggø, Frode Alfheim, Anne K. Førde

Eid: Siri Sandvik, Are Fagerlid

Fjaler: Leif Jarle Espedal

Florø: Frode Alfheim, Thea Lousie Esp, Ralf Johannesen

Førde: Helge Robert Midtbø, Asmund Bertelsen

Gloppen: Olve Fosse Fardal, Bjørn Martin Konneseth

Høyanger: Gerd-Liv Valla, Randi Aven

Leikanger: Kjetil Kvåle, Jon Håkon Odd

Luster: Nils P. Støyva, Sindre Hornes

Lærdal: Torbjørn Vereide

Måløy: Ola Teigen, Tove Lill Refvik Volle

Sogndal: Kjetil Kvåle, Marthe Hammer

Stryn: Siri Sandvik, Haldor Hove, Pulina Sitarz

Vik: Ørjan Myrmæl, Roy Stadheim

Årdal: Kjersti Stenseng, Hilmar Høl, Stephan Øren

Les også: – Stefan Löfven må si unnskyld til svenske arbeiderklasse-velgere

 

Svalbard

Longyearbyen: Trine Lise Sundnes

 

Telemark

Grenland: Lene Vågslid

Porsgrunn: Tobias Drevland Lund, leder i Rød Ungdom

Siljan: Jonas Gahr Støre

Skien: Tobias Drevland Lund, leder i Rød Ungdom

 

Troms

Tromsø: Linn Herning, leder i For Velferdsstaten; Erik Jørgensen, leder i Fagforbundet Tromsø kommune; Julie Wilhelmsen, leder i Fellesforbundet Nord-Hålogaland; Sindre Kielland, leder i Natur og Ungdom i Tromsø; Henriette Westrin, generalsekretær i Norsk Folkehjelp


Trøndelag

Frosta: Kirsti Leirtrø

Frøya/Hitra: Ellen H.Bergsrønning

Hemne: Ellen H. Bergsrønning

Holtålen: Trond Giske

Hommelvik: Peggy Hessen Følsvik

Inderøy: Kirsti Leirtrø

Kvål: Per Olav Hopsø

Leksvik: Kirsti Leirtrø

Levanger: Tore O. Sandvik

Malm: Åhren

Malvik: Amund Moholdt

Melhus: Geir Lippestad

Meråker: Vebjørn Gorseth

Midtre-Gauldal: Trond Giske

Namsos: Arnhild Holstad

Nærøysund: Amund Hellesø

Oppdal: Eva Kristin Hansen

Orkdal: Are Hilstad

Rennebu: Ola Øie

Rindal: Gunn Elin Høgli

Rissa: Jorodd Asphjell

Røros: Ingvild Kjerkol

Rørvik: Malin S. Buan

Røyrvik: May Britt Lagesen

Selbu: Vebjørn Gorseth

Skaun: Per Olav S. Hopsø

Snåsa: May Britt Lagesen

Steinkjer: Stein Erik Aalberg

Stjørdal: Jan Inge Kaspersen

Trondheim: Kristin Sæther, LO-sekretær

Verdal: Jan Davidsen

Ørland: Jorodd Asphjell

Åfjord: Jorodd Asphjell

 

Vestfold

Horten: Dag Terje Andersen, Kari Elisabeth Kaski

Tønsberg: Kari Elisabeth Kaski

Les også: LO og Frp forsøkte å forsones, men ble ikke enige 


Østfold

Fredrikstad: Jon-Ivar Nygård

Halden: Benedikte Pryneid Hansen

Indre Østfold: Freddy Andre Øvstegård

Moss: Kristine Kallset

Sarpsborg: Terje Olsson

Skjeberg: Terje Olsson