Drammen

- Jeg elsker jobben min!

NAVN I NYHETENE: Edward Schultheiss
 (37), skuespiller fra Drammen, har hovedrollen i den nye krimkomedien «Jakten på Berlusconi», som kommer neste år.

Edward Schultheiss
. FOTO: NRK

Du spiller hovedrollen i krimkomedien «Jakten på Berlusconi», som er lagt til travmiljøet. Kjenner du dette miljøet fra før av?

- Nei, det gjør jeg ikke. Har kanskje vært på Drammen travbane en gang, men jeg kjenner ikke det miljøet, nei.

Hvor i filmprosessen liker du deg best; før innspilling, under innspilling eller etter lansering?

- Hele greia er en stor prosess, en stor kvern. Jeg liker godt å finne fram en karakter - det å skape en figur. Så er det spennende å sette i gang, og å få til at den karakteren man har skapt sitter. Til slutt er man jo spent på å se hele greia. Alt henger jo sammen, og det er veldig gøy. Jeg elsker jobben min!

Hvilken rolle av dem du har spilt har du likt best?

- «Bjarte Lem», den siste. («Jakten på Berlusconi», red.anm.)

Var du redd for at «Kim» i «Himmelblå» skulle ta for stor plass?

- Nei. Vi bor i et lite land og roller går fort i glemmeboka.

Så du opplever ikke at folk roper «Kim» etter deg på gata?

- Hehe, nei det gjør jeg ikke.

Ditt største øyeblikk som 
skuespiller?

- Vet ikke akkurat om ett øyeblikk, det er egentlig mange store øyeblikk. Men å få spille mot skuespillerne i «Jakten på Berlusconi» har vært veldig fint. Bjørn Floberg, for eksempel, er en stor skuespiller. Og så har det vært utrolig gøy å samarbeide med Atle Antonsen, Morten Ramm, Henriette Steenstrup, Jon Øigarden - ja, alle som er med i filmen.

Hvilken bok har betydd mest for deg?

- Norsk-engelsk-ordboka på ungdomsskolen.

Hva gjør deg lykkelig?

- Mine barn!

Hvem er din barndoms helt?

- Jeg har seks helter fra barndommen; alle er mine eldre søsken! Fire bor fremdeles i Drammen og to i Stavanger.

Hva misliker du mest ved deg selv?

- At jeg er så innmari trøtt om morran. Er så glad i å sove, jeg. Jeg vil egentlig være mer kvikk.

Hva gjør du når du skeier ut?

- Spiser bløtkake med en kompis, Harald Dalen, på kjøpesenteret i Bø.

Hva er du villig til å gå i 
demonstrasjonstog for?

- Mye! For frihet og kvinners rettigheter. Det er så mye urettferdighet i verden.

Er det noe du angrer på?

- Ja. På ganske mye, men jeg gidder ikke dvele så mye ved det. Livet må gå videre. Jeg har blant annet gjort mange dårlige kjøp i mitt liv.

Hvem ville du helst stått fast i heisen med?

- Kjæresten min!

Mer fra Dagsavisen